Sandokan. Uhrančivý, exotický, každý chtěl být jako on. Chodil jsem na základní školu, nevěděl jsem, jak chutná ananas, banány jsme měli doma jen na vánoce. Psala se osmdesátá léta, socialismus, jenž měl být pouhou přestupní stanicí ke komunismu, dodýchával, v Sovětském svazu se chystalo překvapení jménem perestrojka.
Jenže ještě než se tomu tak stalo, došlo k jiné, pro Československo zcela zásadní, události – tehdejší Československá televize zakoupila vysílací práva na italský televizní seriál Sandokan. Kdo Sandokanovu premiéru na televizní obrazovce zažil, potvrdí, že vzápětí se strhlo šílenství. Ženy bez rozdílu věku omdlévaly, charismatický Kabir Bedi měl v očích sílu, kterou neznaly. Muži byli zamlklí. My děti jsme seriál hltaly všemi smysly.
Kdo neměl triko se Sandokanem, neexistoval…
A pak se probudil trh. Ano, v socialistickém Československu, kde slovo trh znali možná jen v JZD Slušovice, se Sandokan stal předmětem obchodu. Trička s potiskem, podepsané fotografie, plakáty. To, co dnes zažívá generace dospívajících s upíry a dystopiemi (Twilight, Hunger Games apod.), my zažívali se Sandokanem. Mě bylo deset nebo jedenáct a teta z Prahy mi tričko se Sandokanem sehnala. Dodnes si pamatuji, jak jsem stoupl (na chvíli) u spolužaček v ceně a jak mi spolužáci záviděli.
Slavného Sandokana teď mohou poznat i generace televizních diváků, které dosud hrdého malajského piráta neměly tu čest potkat – božský Kabir Bedi jako proslulý „tygr z Mompračemu“, syn Maharádži a poslední člen bývalé vládnoucí dynastie, který se stal pirátem, brojícím proti britským kolonizátorům (zosobněným nenáviděným Jamesem Brookem), každé pondělí bojuje o svoji čest a lásku Lady Marianny, Perly z Labuanu, na televizi Barrandov. Zdatně mu sekunduje věrný přítel poručík Yanez de Gomera, kterého si zahrál Philippe Leroy.
Malajský tygr na Barrandově. Určitě zkuste alespoň jeden díl
Pokud jste pamětníky, určitě si Sandokana ujít nenecháte, pokud vám Sandokan nic neříká, zkuste ho. Poznáte, čím se bavili televizní diváci v Československu v osmdesátých letech 20. století.
Třeba si pak začnete broukat tehdy slavný a populární popěvek: „Sandokan, Sandokan, velký vládce a pán oceánu. Sandokan, Sandokan, zase z přístavu vstříc novým vítězstvím…“
Skladba de Angelise, která každý díl uváděla, se výborně poslouchá i dnes. Pusťte si znělku, kterou každý díl Sandokana začínal. Líbí? Mě ano. I po skoro třiceti letech.
Sandokana v dětství sledoval a doporučuje Marcel Kupka.