Výročí dne – 15. června 1954: Narodil se Paul Rusesabagina, šéf Hotelu Rwanda

V roce 1994 se ve střední Africe odehrálo šílenství. Po atentátu na prezidenty Rwandy a Burundi, který se stal katalyzátorem pro výbuch dlouholeté kmenové nevraživosti,  se v prvně jmenované zemi rozpoutal masakr, jaký by (naivní, já vím) člověk na konci dvacátého století snad už ani neočekával.

Během pouhých tří měsíců povraždili příslušníci milicí kmene Hutuů (tzv. Interahamwe, neboli „ti, kdo bojují spolu“) více než 800 000 Tutsiů a Hutuů, kteří genocidu neschvalovali.

Vyvražděna byla pětina rwandské populace

O život přišlo téměř 20% obyvatel země. Politický systém byl rozvrácen, společnost přestala existovat. Později toto nesmyslné vraždění, kterému civilizovaný svět, který se jinde ve světě tolik činí pro lidská práva (a zásoby ropy, chce se dodat)  jen přihlížel, dostalo označení Rwandská genocida.

Příběh Paula  Rusesabagina je příběhem muže, který se vraždění pokusil postavit, když bezradné jednotky OSN nechaly Tutsii jejich osudu. Sám patřil k Hutuům, jeho manželka byla z kmene Tutsiů. Rusesabagina pracoval jako asistent ředitele v hotelu Mille Collines v rwandském hlavním městě Kigali a po vypuknutí genocidy  se stal jeho dočasným správcem.

Hotel Rwanda je ve skutečnosti hotel Mille Collines

Z této pozice se mu v prostorách hotelu, jenž v mírových dobách obývali především diplomaté,  podařilo  zachránit přes 1200 Tutsiů a umírněných Hutuů, uprchlíků,  před mačetami interahamweyských milic.

Odvaha Paula Rusesabagina inspirovala filmaře, v roce 2004 vznikl koprodukční film Hotel Rwanda, nominovaný na tři Oscary. Nezískal ani jednoho, v kinech ale slavil obrovský úspěch.Jen popcornu se moc neprodalo. U Hotelu Rwanda nechutnal.

Dnes žije předobraz hlavního hrdiny snímku Paul Rusesabagina s rodinou v Texasu ve Spojených státech, kam odešel z exilu v Belgii. Krátce po uvedení snímku se stal mezinárodním hrdinou, z rukou amerického prezidenta G. Bushe dostal nejvyšší americké civilní vyznamenání – Medaili svobody.

Lidská paměť je ale krátká, dnes Rusasabagina, stejně jako celý rwandský masakr, upadl do zapomnění, ze kterého se vynoří na první stránky světových médií již jen občas, jako například v roce 2010, kdy jej generální prokurátor Rwandy Martin Ngoga obvinil, že podporuje terorismus tím, že posílá finanční příspěvky opoziční huutské straně v rodné zemi…

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 17. července 1989: Milouš Jakeš přednesl legendární projev na Červeném hrádku

Příběh Hutua, který zachraňoval Tutsii, zatímco jeho kmenoví soukmenovci je po statisících vraždili, se dočkal i knižního zpracování, knihy Obyčejný muž – Hotel Rwanda vyšla i česky v nakladatelství Jota v roce 2007.

Paul Rusesabagina, muž z rodu obyčejných hrdinů, se narodil 15. června roku 1954. Jeho život je životem inspirujícím. A poučným.