Akira Kurosawa. Legenda japonského filmu

Akira Kurosawa, japonský filmový scénárista, režisér a producent, jeden z prvních světově proslulých představitelů japonského (asijského) filmu, přichází na svět 23. března roku 1910 v Tokiu v rodině učitele tokijské Vojenské akademie.

Vzdělání Kurosawa získává na malířské akademii, po jejím absolvování pak v konkurzu (v roce 1936) získává místo asistenta režie u japonské filmové společnosti Toho ( ponejvíce asistuje při režii slavnému Kadžiro Jamamotovi).

Kurosawův umělecký životopis? Od oslavy juda přes samuraje po západní témata

Kurosawův režijní debut přichází v roce 1943, kdy natáčí svůj první celovečerní snímek, nazvaný „Sugata Sanshiro“ (Velká legenda judo, 1943) – film, vracející se dějem do 19. století, vypráví příběh mistrů zápasu judo, výrazný je zde milostný prvek.

V první polovině čtyřicátých let 20. století (tedy v době probíhající druhé světové války) pak Akira Kurosawa natáčí ještě několik dalších snímků, mimo jiné filmy „Nejkrásnější“ (Ichiban utsukushiku, 1944, snímek, vyprávějící příběh dělnic z japonské zbrojovky je i s negativem zničen na konci války americkými jednotkami), „Zoku Sugata Sanshiro“ (snímek navazuje na film Sugata Sahshiro, 1945) či „Tora no o wo fumu otokotachi“ (Lidé, kteří šlapou tygrovi na ocas, 1945).

První filmový snímek, se kterým se Akira Kurosawa proslaví u japonských diváků, je pak snímek „Opilý anděl“ (Yoidore tenshi, 1948) – příběh vypráví melodramatický příběh lékaře, žijícího na předměstí poválečného Tokia (v tomto snímku se poprvé v Kurosawově filmu objevuje pozdější Kurosawův dvorní herec T. Mifune).

Po několika dalších snímcích, v nichž Akira Kurosawa nahlíží na budování moderního a demokratického poválečného Japonska, pak přichází senzace – do italských Benátek, na filmový festival, přiváží Akira Kurosawa v roce 1951 snímek „Rašomon“ (Rašo-mon, 1950), kde je vyprávěn příběh se samurajskou tématikou – Benátky jsou Kurosawou okouzlené, Akira Kurosawa získává Zlatého lva a japonský film pak jeho prostřednictvím cestu do celého světa.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jiří Suchý. Maestro divadla a hudby, jehož tvorba stále září
Máte rádi filmy? Zasloužíte si tu nejlepší televizi (domácí kino)

Ve stejném roce (1951) Akira Kurosawa natáčí adaptaci románu F. M. Dostojevského (viz Dostojevskij, Fjodor, Michajlovič) „Idiot“, přeneseného pod názvem „Hakuchi“ do japonských reálií.

O rok později Akira Kurosawa natáčí snímek „Žít“ (Ikiru, 1952), vyprávějící příběh úředníka, který tváří v tvář smrti (umírá na rakovinu) přehodnocuje svůj pohled na svět.

V roce 1954 pak Akira Kurosawa natáčí svůj dnes patrně nejznámější a nejslavnější film, a to film „Sedm samurajů“ (Shichinin no samurai, 1954) – snímek, vyprávějící příběh sedmi samurajů, kteří brání malou vesničku proti nájezdům banditů, a oceněný Oscarem, se později stane předlohou slavného amerického westernu J. Sturgese „Sedm statečných“.

V roce 1957 Akira Kurosawa natáčí další adaptaci „západního“ literárního díla – vzniká film „Krvavý trůn“ (Kumonosu jo, 1957), v němž Kurosawa zasazuje děj Shakespearova Macbetha do reálií japonského feudalismu.

Ve stejném roce vzniká i Kurosawova adaptace divadelní hry M. Gorkého (viz Gorkij, Maxim) „Na dně“ – film nese jméno „Donzoko“.

Po několika dalších samurajských snímcích – např. filmy „Tři zločinci ve skryté pevnosti“ (Kakushi toride no san akunin, 1958), „Tělesná stráž“ (Yojimbo, 1961) či „Odvážní mužové“ (Tsubaki Sanjurô, 1962) – Akira Kurosawa přichází s dalším slavným snímkem, nesoucím jméno „Rudovous“ (Akahige, 1964).

Druhá polovina šedesátých let 20. století není již pro Kurosawu tak úspěšná tak jako předchozí desetiletí – spolupráce s americkými filmaři na snímku „Tora! Tora! Tora!“ selhává, stejně tak další pokusy o filmování ve Spojených státech amerických, období tvůrčí krize pak vyvrcholí Kurosawovým neúspěšným pokusem o sebevraždu.

V sedmdesátých letech 20. století se Akira Kurosawa vrací do filmařského světa snímkem „Dodeska den“ (1970), vyprávějícím poetický příběh obyvatel chudinské velkoměstské čtvrti, o pět let později, v roce 1975 pak Kurosawa točí film „Děrsu uzala“ (Dersu uzala, 1975), na motivy povídek ruského spisovatele V. Arseňjeva, v roce 1980 vzniká Kurosawův historický velkofilm „Kagemuša“ (Kagemusha, 1980).

V dalších letech Akira Kurosawa natočí ještě několik dalších filmů, posledním je pak snímek „Madadayo“ (1993).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Pavel Liška. Svébytný herec

Akira Kurosawa umírá v Tokiu 6. září roku 1998.