Dana Syslová. Amálka z Ulice je skvělou dabérkou

V posledních letech je vidět hlavně v televizi, v seriálu Ulice její Amálka tvoří pár s Vlastou Peškem v podání Rudolfa Hrušínského. V seriálech je jako doma po celou svoji kariéru, zahrála si ve více než třicítce z nich.

Větší i menší role ztvárnila v desítkách filmů, velké uplatnění našla v dabingu. V herecké kariéře zažila mnoho dobrého, v soukromém životě Dana Syslová musela překonat několik velkých osobních tragédií.

Životopis Dany Syslové? Manžel jí zemřel v náručí, tragicky ztratila i syna

Dana Syslová se narodila 11. listopadu 1945 v Praze. Její rodiče? Otec byl francouzský válečný zajatec, matka, profesí knihovnice, byla totálně nasazena na práci v hitlerovském Německu. Tady byla také Dana v posledním roce války počata. Po válce se rodiče už nikdy nepotkali, většinu dětství Dana Syslová strávila u dědečka a babičky na vesnici.

Herectví učarovalo Daně Syslové na střední škole, po maturitě se proto rozhodla zkusit DAMU. Byla přijata, v roce 1965 pak absolvovala. Ještě během studií debutovala v televizi, do inscenace Metelice ji v roce 1963 obsadil režisér Antonín Moskalyk (natočil například Četnické humoresky).

Dana Syslová a divadlo? Svoje první angažmá získala také ještě jako studentka DAMU – v roce 1964 nastoupila do Městských divadel pražských, kde zůstala celých 30 let. Po odchodu byla nějaký čas na volné herecké noze, jezdila s divadelní společností Háta, hrála v Divadle na Jezerce, ve Viole, Divadla na Vinohradech a na dalších pražských scénách. V roce 2017 se Dana Syslová vrátila do Městských divadel pražských, nejčastěji ji fanoušci divadla mohou vidět na jevišti Rokoka a Divadla ABC.

Ve filmu i televizi byla Dana Syslová často maminkou, později babičkou

Filmová kariéra Dany Syslové zahrnuje desítky snímků, po už zmíněném debutu v Moskalykově Meletici si zahrála řadu rolí ve filmech všech žánrů. Menší roli židovské dívky Lindy ztvárnila ve snímku Dita Saxová podle románu Arnošta Lustiga, vidět ji diváci mohli i v další knižní adaptaci Já, truchlivý Bůh na motivy povídky Milana Kundery.

Jednu z mála rolí získala v romantickém snímku Nevěsta k zulíbání (1980), kde si zahrála po boku Milana Kňažka, poté se už pomalu přeorientovávala do rolí maminek, potažmo babiček. My holky z městečka, Létající Čestmír, Bota jménem Melichar – také si její maminky pamatujete?

Dana Syslová se úspěšně zabydlela i v televizních seriálech. Maminku (opět) doktora Šebka si zahrála v první řadě seriálu Ordinace v růžové zahradě, v nekonečném podvečerním seriálu televize Nova Ulice je hereckou partnerkou Rudolfa Hrušínského.

Jako dabérka převedla Dana Syslová do českého jazyka hlas hereček jako Helen Mirren, Susan Sarandon, Meryl Streep nebo Elizabeth Taylor, v roce 2014 pak získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Osobní život Dany Syslové? V roce 1969 se jejím životním partnerem stal herec Vlastimil Hašek, známý divákům například jako kriminalista Pekař z Malého pitavalu. Herecké manželství přivedlo na svět dva syny. Poprvé se potkali v roce 1965 na divadelním jevišti, když si zahráli milence.

Manželství skončilo v roce 1992, když Vlastimil Hašek zemřel po infarktu v manželčině náručí. Krátce poté potkala Danu Syslovou další osobní tragédie – sebevraždu spáchal její starší syn Jiří.