Dr. Rathe, vydejte úplatek! Aneb bitva právníků začíná…

[adsenseyu1]

Adam Černý a Roman Jelínek, advokáti, které si pro svoji obhajobu vybral z přijímání úplatku obviněný bývalý středočeský hejtman a stále aktivní poslanec David Rath, dnes vypálili první salvu, která má rozstřílet obžalobu. Podle Černého a Jelínka je doktor Rath čistý jak lilie a vše se stalo úplně jinak. Jsou toho plná média – Idnes.cz, Ihned.cz, Aktualne.cz… a samozřejmě také bulvár.

Rath šel od přátel, pak se ozvalo: Vydejte úplatek!

Advokáti Černý a Jelínek říkají, že v okamžiku zatčení měl u sebe David Rath černou tašku. S krabicí vína. Sedmimilionový úplatek se v krabici prý objevil až na policejní služebně. Rath prý nemá s penězi nic společného, nejsou na nich Rathovy otisky. Navíc, zatčení probíhalo nestandardně, David Rath nebyl vydán, aby vydal obsah tašky, kterou nesl, policisté na něj štěkli povel „vydejte úplatek“.  Černý a Jelínek zopakovali to, co říkal už Rath hned po zatčení – v krabici (která byla v černé tašce) bylo víno, které si David Rath nesl od přátel. Peníze se tam objevily později.

Bude to boj. Policie versus Rath

David Rath začíná kopat. Cítí šanci, že by se mohl vyvléknout a jeho právníci (mimochodem, Adam Černý je zmiňován s předraženou zakázkou na webové stránky tojecool.cz, jejichž zadavatelem byl Středočeský kraj a jejichž provoz byl v minulých dnech po kritice z mnohých stran zastaven) mu v tom zdatně sekundují. Navíc, příští týden se doktor Rath zúčastní veřejného slyšení v poslanecké sněmovně (což schválila i dozorující státní zástupkyně v případu, Lenka Bradáčová) – dá se předpokládat, že exhejtmanova sebeobhajoba bude plamenná a ostrá.

Kauza Rath bude zkouškou pro českou policii, justici i politickou scénu. Kdo a jak obstojí? To lze zatím jen těžko odhadnout.

Marcel Kupka

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *