Eduard Khil, populární Pan Trololo a hvězda Youtube, zemřel

Eduard Khil, ruský zpěvák, známý také pod přezdívkou Pan Trololo (Mr. Trololo), zemřel ve věku 77 let. Stalo se tak 4. června 2012.

Eduard Khil se narodil 4. září roku 1934 ve Smolensku, vystudoval žurnalistiku a později také leningradskou konzervatoř (absolvoval v roce 1955).Jako zpěvák začínal Eduard Khil v opeře, kde si zahrál například Figara ve slavné Figarově svatbě. Na konci padesátých let se začal věnovat převážně populární hudbě, opera postupně ustupovala do pozadí.

V šedesátých a sedmdesátých letech byl Eduard Khil jedním z nejpopulárnějších zpěváků v Sovětském svazu. V roce 1962 vyhrál svoji první hudební soutěž, v roce 1965 pak skončil na druhém místě na festivalu v polských Sopotech (ten později mezinárodně proslavil například Helenu Vondráčkovou).

Postupně se Eduard Khil stal ikonou sovětské populární hudby, jeho přezdívka té doby zněla „Symbol Leningradu“. V roce 1971 obdržel Řád práce, v roce 1974 mu pak byla uděleno nejvyšší ocenění, které mohl sovětský umělec té doby získat –  People’s Artist of Russia (Lidový umělec Ruska). V roce 2009 mu byl za celoživotní přínos ruské kultuře propůjčen Řád za Zásluhy o vlast.

Druhý dech Eduarda Khila? Pan Trololo

Po roce 1990 začala sláva Eduarda Khila uvadat, obrovskou popularitu si získal opět až v roce 2010, kdy se na serveru pro sdílení videa Youtube.com objevila jeho interpretace verze písně Arkadije Ostrovského Jsem rád, že jsem konečně doma“ ( I Am So Happy to Finally Be Back Home ) z roku 1976 – zrodil se Mr. Trololo, který si v Česku co do popularity nezadal ani s takovou veličinou, kterou byla a je Věra Pohlová, které by „všechny ty internety zakázala“.

Obrovskou popularitu si Mr. Trololo získal po celém světě, zmíněné video si zatím na Youtube prohlédlo něco málo přes dvanáct milionů diváků.

Pan Trololo v květnu 2011 utrpěl těžký atak mozkové mrtvice, od té doby byl v kómatu ve specializovaném nemocničním pracovišti v Petrohradu. Tady také 4. června 2012 Eduard Khil, slavný Pan Trololo, zemřel.