Hugo Chávez: Je venezuelský prezident na pokraji smrti?

[adsenseyu1]

Světová média (konkrétně americká CNN) tvrdí, že ano. Leží prý v nemocnici po čtvrté operaci zhoubného nádoru (podrobil se jí 11. prosince loňského roku) a je připojen na plicní ventilátor, je v bezvědomí a na pokraji smrti. Osmapadesátiletý Hugo Chávez, prezident Venezuely a blízký soupotník komunistického režimu na Kubě.

Narodil se 28. července roku 1954 jako Hugo Rafael Chávez Frías ve venezuelské  Sabanetě v chudé rolnické rodině, rodiče vyučovali na vesnické škole. Jako sedmnáctiletý vstoupil do armády, později pak absolvoval vysokoškolská studia – na vojenské akademii v Caracasu vystudoval sociologii, v roce 1990 pak na univerzitě Simona Bolívara zdárně zakončil studia politologie.

Chávez  v politice? Jeho srdce vždy bylo hodně nalevo, nikdy nezastíral, že není proti použití revolučního násilí v boji proti kapitalismů – v roce 1983 založil revoluční hnutí Movimiento Bolivariano Revolucionario 200, které vedl více než jedno desetiletí. V roce 1992 se pokusil v čele svých revolučních jednotek o vojenský puč – vládě prezidenta Carlose Andrese Pereze se jej podařilo už po několika hodinách odvrátit, samotný Chávez byl uvězněn.

V roce 1994 byl Chávez podmínečně propuštěn, v roce 1998 pak díky orientaci na nejchudší venezuelské vrstvy vyhrál prezidentské volby. Do prezidentského křesla usedl poprvé v roce 1999, aby se v v tomto úřadě nechal dosud potvrdit čtyřikrát. Jeho vláda je vládou znárodňování ropných rafinérií a utužování vztahů s kubánským režimem Fidela Castra. V roce 2002 byl Chávez na krátký čas zbaven moci během vojenského puče. V roce 2005 vyhlásil jako cíl své vlády program  Socialismus 21. století.

V červnu roku 2011 Hugo Chávez informoval veřejnost, že trpí rakovinou, od té doby se pak podrobil na Kubě celkem čtyřem operačním zákrokům. Právě po posledním z nich, který absolvoval 11. prosince, se jeho stav zhoršil natolik, že se začaly šířit spekulace o tom, že umírá.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *