Jakub Zemek. Kosmonaut

Jakub Zemek? Kosmounat? Možná jste právě nechápavě zavrtěli hlavou, protože českých kosmounatů není tolik, abyste ji je nepamatovali. Přesněji, byl a je pouze jeden – Vladimír Remek. Ten se stal prvním kosmounautem mimo Sovětský svaz a USA, který se kdy podíval do vesmíru, stalo se tak 2. března, kdy s Alexejem Gubarevem zamířil na oběžnou dráhu v lodi Sojuz-28.

Zpět k Jakubu Zemkovi. Proč o něm mluvíme jako o kosmonautovi? Tomu totiž vesmír a kosmounatika učarovaly už v dětství a na roli kosmonauta se pečlivě připravuje už od svých 18 let.

Životopis Jakuba Zemka? Jeho životním snem je stát se kosmonautem

Rodák z Uherského Hradiště (je ročník 2000) si „cestu ke hvězdám“ vybral už jako kluk. Popravdě, mají to tak snad všichni kluci. Jenže Jakub Zemek se svého snu s dospíváním nevzdal. Podobně jako mnozí slavní kosmounaté začal poměrně brzy se základní leteckou přípravou, v aeroklubu v Kunovicích létal na větroni.

Že myslí svoji cestu vážně, dokazoval i jako středoškolák, když se zúčastnil několika výběrových studentských vesmírných projektů. Ještě na gymnáziu, které absolvoval se samými výbornými, se pak Jakub Zemek dostal na PoSSUM Academy od Embry-Riddle Aeronautical University na Floridě. Tady si splnil sen – absolvoval studentský výcvik na astronauta.

V té době mu bylo osmnáct a z Evropy byl do turnusu přijat jen on, z Ćeské republiky byl vůbec prvním účastníkem výcviku. Na vlastní kůži si vyzkoušel přetížení a stav beztíže, zažil stejné fyzické testy, které zažívají skuteční astronauté při přípravě na vesmírnou expedici.

I po střední škole pracuje Jakub Zemek na svém snu stát se druhým českým kosmonautem. Díky evropskému grantu studuje vesmírné inženýrství na univerzitě v britském Manchesteru a věří, že se jednou sám postaví na povrch Měsíce nebo ještě lépe Marsu.