Jaroslav Bába: Skokan. Do výšky (životopis)

Jeho dosavadní největší sportovní úspěchy? Bronzová medaile z halového mistrovství světa v atletice v Budapešti 2004 a stejný kov na olympijských hrách v Aténách (také v roce 2004). Disciplína? Skok do výšky.

Jaroslav Bába, český atlet, skokan do výšky,  pochází z Ostravska. Narodil se 2. září roku 1984 v Karviné, kde také s atletikou začínal. První větší úspěch na mezinárodní scéně? Titul juniorského mistra Evropy, který získal v roce 2003 ve finském Tampere.

Svoji nejúspěšnější sezónu prožil Jaroslav Bába v roce 2004, kdy se na olympiádě v Aténách dostal až na stupně vítězů – výkonem 2,34 m skončil bronzový a přivezl nečekanou, ale o to cennější, olympijskou medaili. Stejnou medaili si přivezl z halového mistrovství světa z Budapešti.

Druhé evropské zlato získal Jaroslav Bába na klání juniorů do 23 let v Erfurtu v roce 2005 skokem 2,29 m. Na mistrovství světa dospělých v Helsinkách ve stejném roce skončil Bába na pátém místě (skočil také 2,29 m).

Další velkou zkušeností v kategorii dospělých mělo být pro českého skokana do výšky halové  mistrovství světa v atletice v Moskvě v roce 2006. Bohužel, těžké zranění kotníku Bábu do ruské metropole nepustilo, léčení a následná rekonvalescence trvaly téměř celou sezónu, Jaroslav přišel i o letní atletický šampionát ve švédském Göteborgu.

Na světovém šampionátu v japonské Ósace 2007 skončil Bába na osmém místě výkonem 2,26 m, na olympijských hrách v Pekingu skončil šestý (2,29 m).

Další větší úspěch si Jaroslav Bába připsal až v roce 2011, kdy na halovém mistrovství Evropy skončil na druhém místě, na mistrovství světa ve stejném roce v jihokorejském Tegu skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Na letním olympijské hry v Londýně 2012 odjížděl Jaroslav Bába jako jedna z českých medailových nadějí, zda tento 196 cm vysoký atlet a držitel českého rekordu ve skoku do výšky (venku 2,36 m z Říma 2005, v hale 2,37 z Arnstadtu 2005) splní očekávání fanoušků i expertů, se dozvíme už za několik dnů.

Foto: wikipedia.org