Jeffrey Dahmer. Kanibal z Milwaukee

Filmy, knihy, dokumenty, životopisy… a z nich pramenící poněkud pochybná sláva. Fascinace sériovými vrahy a jejich zločiny je fenoménem především posledních desetiletí. Čím nás vraždící šílenci přitahuji, těžko říct, možná je za vším jen touha po stále větším vzrušení, které nám v době, kdy je téměř vše dovoleno, chybí.

Přitažlivými jsou pro vás osudy Jacka Rozparovače, Zodiaca nebo v tuzemsku vraha Otýlie Vranské, kteří dosud nebyli odhaleni a patrně už nikdy odhaleni nebudou. Stejně silně nás ale přitahují i osudy sériových vrahů dopadených a odsouzených. Ted Bunda, rostovský řezník Andrej Čikatilo, Dr. Harold Shipman – z mnohých se staly doslova celebrity.

Jedním z nejslavnějších (dá-li se toto slovo použít) sériových vrahů posledních desetiletí je Jeffrey Dahmer přezdívaný Kanibal z Milwaukee. Jeho život a zločiny v letošním roce přetavila do krimi série zpracovala společnost Netflix. Název? Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Úspěch? Fenomenální.

Kdo byl Jeffrey Dahmer? Životopis Kanibala z Milwaukee

Narodil se 21. května roku 1960 v Milwaukee ve Wisconsinu ve Spojených státech jako první ze dvou dětí Lionela Dahmera a Joyce Dahmerové, rozené Flintové. Otec, vědecký pracovník v oboru chemie, měl německé a velšské předky, matka předky norské a irské. V šedesátých letech se Dahmerovi několikrát stěhovali – v roce 1966 do města Doylestown v Ohiu, o dva roky později do Bath Township ve stejném státě.

Jako desetiletý začal Jeffrey Dahmer experimentovat se zvířecími zdechlinami a jejich kostrami. To, co si jeho otec vysvětloval jako zájem o vědu, byl přitom počátek jeho pozdějšího vražedného šílenství. V pubertě si Dahmer uvědomil, že jej nepřitahují dívky, ale chlapci, ve stejné době jej začaly pronásledovat představy, ve kterých ovládal submisivní jedince – postupně se pak jeho touha začala proměňovat v touhu vraždit.

Jako středoškolák byl Jeffrey Dahmer spíše na okraji zájmu, uměl si ale získat pozornost okolí – dovedl se snadno proměnit v třídního klauna, často umně napodoboval záchvaty (například epileptické). Svoje výstupy často směňoval za alkohol, na kterém začal být závislý.

V roce 1978 Jeffrey Dahmer úspěšně odmaturoval… a tři týdny po dokončení střední školy také poprvé vraždil. Jeho obětí se stal Steven Mark Hicks, náhodný stopař, který cestoval na rockový koncert. Vylákal jej k sobě domů, opil jej a zavraždil několika údery činkou.

Během své „kariéry“ sériového vraha zavraždil Jeffrey Dahmer mezi lety 1987-1991 nejméně sedmnáct mladých mužů. Svoje oběti si vybíral nejčastěji v nočních gay barech. Jeho základnou přitom byla později proslulá „garsonka 213“ v rodném Milwaukee, kam se v roce 1981 na přání otce a po problémech s alkoholem přestěhoval.

Ohavné zločiny páchal v „garsonce číslo 213“

Byt 213 v Oxfordských apartmánech na ulici North 25th Street v Milwaukee se stal místem Dahmerových zvěrstev, které zastavilo až zatčení, k němuž došlo 22. července 1991. Když policie byt prohledala, jen těžko se zkušeným kriminalistům hledala slova – v lednici byla lidská srdce, po bytě porůznu 11 vysušených hlav, v mrazáku torzo lidského těla…

Jeffrey Dahmer byl za své zločiny odsouzen k patnácti doživotním trestům na více než 900 let. Smrt si jej ale našla poměrně záhy po nástupu trestu – v roce 1994 jej napadl spoluvězeň Christopher Scarver a způsobil mu kovovou násadou od smetáku závažná zranění, kterým 28. listopadu 1994 hodinu po převozu do nemocnice podlehl.

Případ kanibala z Milwaukee Jeffrey Dahmera se odrazil a dodnes odráží v popkultuře. Jeho jméno nosí hudební skupiny, bylo o něm natočeno několik filmů. Skutečným fenoménem se pak stal seriál Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera, který v roce 2022 natočila společnost Netflix.