Jiří Martínek. Doktor Vševěd

V televizní soutěži Na lovu, kterou podle licence britského pořadu The Chase připravuje televize Nova, má pověst Lovce, ze kterého mají soutěžící strach. A není divu. Když se podíváte na statistiky, zjistíte, že si drží mimořádnou úspěšnost – tým vyzyvatelů zatím porazil v 85 % případů. Své přezdívce Doktor Vševěd dělá Jiří Martínek čest.

Životopis Jiřího Martínka? Doktor Vševěd je profesí historik a geograf, píše také knihy. Odborné i pro děti

RNDr. Jiří Martínek, Ph. D., v soutěži přezdívaný jako Doktor Vševěd, se narodil 9. dubna 1976 v Praze. Je absolventem Univerzity Karlovy, kde vystudoval historii a geografii. V roce 2014 získal doktorát na Univerzitě Hradec Králové.

Historii zůstal Jiří Martínek věrný i po studiích. Pracuje v Historickém ústavu Akademie věd ČR, kde se od roku 2006 spolupodílí na vytváření Biografického slovníku českých zemí. Ten vzniká už od roku 1990 a klade si za cíl soustředit v jednom mnohasvazkovém díle osobnosti českých zemí od dávné minulosti po současnost. Možná právě tady je důvod, proč je Jiří Martínek moderní „Děd Vševěd“.

Jiří Martínek je činný i jako přednášející na vysokých školách, konkrétně na katedře geografie Přírodovědné fakulty UJEP v Ústí nad Labem a na Univerzitě Karlově.

Známý je Jiří Martínek i jako autor knih, ve svých dílech se specializuje na odborná geografické témata. Spolupracoval také na mnoha cestovatelských průvodcích a atlasech, populární formou píše o českých i světových dějinách. Je také autorem populárně naučných knížek pro děti.

Jiří Martínek alias Doktor Vševěd je ženatý, s manželkou mají dvě dcery. Mezi jeho koníčky patří cestování a kvalitní sýry.

Další lovci? I jejich životopisy pro vás máme: Jakub Kvášovský alias Kalkulátor, Václav Slabyhoudek (Pan Lišák), Viktorie Mertová (Belladonna) a Dagmar Jandová, Kvízová dáma.

Od března 2023 můžeme Jiřího Martínka vidět v soutěžní show Superlov, která koncept původního Na lovu rozšiřuje a obohacuje. Podívejte se, v čem je Superlov jiný.