Jiří Sovák. Král komedie s temnými stíny v soukromí

Jiří Sovák, rodným jménem Jiří Schmitzer, se narodil 27. prosince 1920 v Praze do rodiny hostinského. Ačkoliv byl původně směřován k převzetí rodinného podniku, rozhodl se pro herectví, čímž zásadně ovlivnil historii československého filmu a televize.

Sovákův herecký životopis? Svou hereckou kariéru začal Jiří Sovák v Divadle E. F. Buriana kde si osvojil techniky pro komediální i dramatické role. Jeho první výraznou rolí na filmovém plátně byl snímek Dařbuján a Pandrhola z roku 1959, kde předvedl svou schopnost pracovat s komediální rolí, ale zároveň zůstat hluboce lidským. Když ho komedie jako Světáci a Marečku, podejte mi pero! vynesly na vrchol, Sovák se stal jednou z ikon české kinematografie, podobně jako například Vladimír Menšík nebo Jiřina Bohdalová.

Sovákova kariéra však nebyla bez stínů. V roce 1971 byl vyšetřován kvůli dopravní nehodě, při které srazil chodce a z místa ujel. Přestože byl původně obviněn z ublížení na zdraví, stíhání bylo později zastaveno. Podobný prohřešek se později opakoval v případě jeho syna herce Jiřího Schmitzera. Oba byli silné osobnosti, které si často neodpustily tvrdé výměny názorů. Jejich konflikty vyvrcholily zejména po tragické nehodě, kdy Sovákův syn Jiří srazil v opilosti člověka, který následně zemřel. Jejich vztah se od té doby zhoršil natolik, že spolu přestali komunikovat.

I když se Jiří Sovák během své filmové a televizní kariéry soustředil především na komediální role, nikdy neztratil schopnost brilantně zahrát i vážné postavy. Na prknech Národního divadla exceloval v rolích jako je Josef Habršperk ve hře Naši furianti nebo Antonio v Mnoho povyku pro nic.

Herectví Jiřího Sováka bylo postaveno na precizním balancování mezi humorem a dramatem, což z něj dělalo skutečně univerzálního herce. Jiří Sovák zemřel 6. září 2000 a jeho odkaz zůstává pevně zakořeněn v české kultuře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *