Josef Čapek. Umělec, spisovatel a neúnavný bojovník za svobodu

Josef Čapek, starší bratr slavného spisovatele Karla Čapka, se narodil 23. března 1887 v Hronově. Ačkoliv je často vnímán ve stínu svého bratra, jeho vlastní umělecká kariéra a význam jsou neméně důležité. Josef Čapek byl nejen malířem, ale i spisovatelem, básníkem a kritikem, který propojil svůj život s uměním v mnoha podobách. Patřil mezi přední české kubistické malíře a jeho díla byla vystavována po celém světě.

Kromě výtvarného umění se Josef Čapek věnoval i psaní, spolupracoval s bratrem na několika hrách a knihách, včetně slavné hry Ze života hmyzu a příběhů pro děti Povídání o pejskovi a kočičce, které ilustroval​.

Jedním z jeho klíčových příspěvků do české literatury a světového kulturního dědictví bylo vynalezení slova „robot“, které poprvé použil jeho bratr Karel v jejich společné hře R.U.R.. Toto slovo od té doby změnilo svět vědy a technologií. V osobním životě Josef Čapek sdílel se svým bratrem silné osobní vazby, a to nejen v práci, ale i v soukromí. I když se oba bratři často od sebe umělecky lišili, jejich vzájemná spolupráce přinesla některá z nejvýznamnějších děl meziválečného období​.

Josef byl ženatý s Jarmilou Čapkovou, se kterou měl dceru Alenku. Jeho manželství bylo klidné, ale v závěru života temně poznamenané politickou situací v Evropě. Čapek byl silným kritikem nacismu a fašismu, což vedlo k jeho zatčení po německé okupaci Československa.

V roce 1939 byl Josef Čapek zatčen gestapem a poslán do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Během svého uvěznění napsal sbírku básní, které byly vydány posmrtně pod názvem Básně z koncentračního tábora. Bohužel Josef Čapek zemřel v dubnu 1945 těsně před osvobozením tábora​.​

Josef Čapek zanechal výraznou stopu nejen v české výtvarné a literární scéně, ale také v boji za lidská práva a svobodu. Jeho díla nesou hluboké myšlenky o lidské existenci, umění a morálních otázkách. Zůstává ikonou umělecké tvorby a jeho odkaz žije dál v jeho literárních a výtvarných dílech, která dodnes ovlivňují generace čtenářů a umělců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *