Josef Fousek, známý také jako Pepa Fousek, český písničkář, spisovatel, básník, humorista, fotograf a také bývalý boxer, se narodil 12. března roku 1939 v Kladně.
Oficiální vzdělávání se Josef Fousek podle vlastních slov vzdal jako čtrnáctiletý (sám říká, že napsal ve škole na tabuli aforismus „Největší však voly, dělaj z lidí školy!“ a svět školních lavic navždy opustil).
Poté Josef Fousek pracuje v mnoha dělnických zaměstnáních, nejprve v kladenské Poldovce, pak jako pastevec na Šumavě, ve Středočeských plynárnách apod. S tím vzděláváním to ale nakonec dopadlo trochu jinak – v roce 1959 se Josef Fousek vyučil zámečníkem.
V šedesátých letech se Josef Fousek oženil (se ženou Jarmilou má dceru a syna), stává se přeborníkem Středočeského kraje v boxu a má svoji první fotografickou výstavu – v roce 1965. Na konci šedesátých let Josef Fousek vystudoval Josef Fousek Lidovou konzervatoř výtvarné fotografie u profesora Jána Šmoka.
Širší veřejnost se s Josefem Fouskem jako svébytným písničkářem a humoristou začala pravidelně setkávat od roku 1979, kdy se poprvé objevil jako host v pořadech Miloslava Šimka v Divadle Semafor (poprvé ale v Semaforu vystupuje jako zpěvák už v roce 1970), později pak v Divadle Jiřího Grosmanna.
Spolupráce trvá až do roku 1998, kdy se Josef Fousek, nejčastěji v doprovodu syna Tomáše začíná vydávat na pravidelná turné po Česku i zahraničí s recitály Bez náhubku a Nemám čas lhát.
Jako fotograf má za sebou Josef Fousek zatím více než 50 výstav v Česku i zahraničí (vystavoval například i na Kubě, na Slovensku či ve Spojených státech).
V posledních letech začal být Josef Fousek aktivní také jako spisovatel, jeho knihy vydává nejprve nakladatelství Pragoline, v současné době pak nakladatelství Knižní klub. Z knižní tvorby Josefa Fouska jmenujme například knihy Andělé s ručením omezeným (2005), Fouskoviny pro lidi (2004), Pojďte se smát (2003), Deník starého muže (2011), Myšlenky nahlas (2010) či novinku Úsměv je lék. kterou v květnu 2012 vydává Knižní klub.
Pepa Fousek jede dál.