Klára Samková. Advokátka

Klára Samková. Česká advokátka, podnikatelka a politička, žena, která se často angažovala v případech s romskou tématikou a také žena, která dokázala shodit neuvěřitelných 48 kg a které učaroval Tomio Okamura.

Narodila se jako Klára Alžběta Samková 23. března roku 1961 v Brně, jejími rodiči byli historikové umění Bohumil Samek a Eva Samková. Právničinu měla přitom v rodině – její pradědeček, JUDr. Jindřich Vácha, byl za první republiky předsedou trestního senátu Nejvyššího soudu Československa.

Klára Samková je vystudovaná právnička, je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, advokacii (vlastní praxi) se začala věnovat v roce 1994, v roce 2010 založila advokátní kancelář Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. Po vysoké škole pracovala od roku 1987 na právním oddělení tehdejšího ONV pro Prahu 1, krátce působila také jako právnička Národního výboru hl. m. Prahy (1988).

V politice se Klára Samková pohybuje už od roku 1990, kdy byla za Romskou občanskou iniciativu, kterou spoluzakládala, zvolena do tehdejšího Federálního shromáždění. Právě tady má patrně kořeny veřejností přijímaný fakt, že Klára Samková je Romka. Není – romské národnosti je její první muž, občanský aktivista Ivan Veselý (dlouho nesla jeho jméno – Klára Veselá-Samková), se kterým se v roce 2010 rozvedla.

V letech 1993-1999 byla Klára Samková členkou ODS, poté nebyla členkou žádné politické strany, až v roce 2010 vstoupila do TOP 09 Karla Schwarzeneberga, proti kterému se postavila coby kandidátka na post prezidenta České republiky. Neuspěla. Stejně tak neuspěla, když ji v roce 2003 navrhl prezident Václav Klaus na post ústavní soudkyně.

V roce 2014 Klára Samková z TOP 09 vystoupila a stala se hlavní postavou kandidátky strany Tomio Okamury Úsvit přímé demokracie ve volbách do Evropského parlamentu. Aféra s odkupem pohledávky firmy, kterou zastupovala, jí nakonec místo na kandidátce stála.

Jako advokátka je Klára Samková velmi úspěšná – vyhrála například víc než desítku soudních sporů u evropského soudního dvora ve Štrasburku.