Roman Joch. Exporadce premiéra Nečase

MUDr. Roman Joch. Označuje se za liberárně-konzervativního politika, je publicistou a komentátorem politického dění. V roce 2010 si jej za svého poradce pro oblast zahraniční politiky a lidských práv vybral premiér české vlády Petr Nečas. 2. října byl ze své pozice týmž Petrem Nečasem odvolán, když se na svém blogu nelichotivě vyjádřil o prezidentu Václavu Klausovi (v souvislosti s „atentátem“, který na něj airsoftovou zbraní spáchal Pavel Vondrouš) jako o „ufňukané bábě“.

Životopis Romana Jocha

Roman Joch se narodil 27. října roku 1971 v Banské Bystrici, po roce 1990 přišel do Prahy, kde pak v roce 1996 dokončil studia medicíny na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Do politiky vstoupil Roman Joch v roce 1994, když se stal členem dnes již neexistující strany ODA (Občanská demokratická aliance), toto jeho politické angažmá skončila v roce 1996. Jako člen ODA působil na postu jejího zahraničního tajemníka.

Do politiky se Roman Joch vrátil v roce 2001, kdy se stal místopředsedou Konzervativní strany. V roce 2003 Roman Joch řady konzervativců opustil a stal se ředitelem Občanského institutu, zároveň přednáší Politickou ideologii na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické.

V médiích se začalo jméno Romana Jocha objevovat především v souvislosti s jeho jmenováním poradcem Petra Nečase, některá občanská sdružení, zabývající se problematikou lidských práv, dokonce svolala několik demonstrací, kritizujících tento premiérův krok.

Roman Joch je autorem několika odborných knih (například Americká zahraniční politika a role USA ve světě či Proč právě Irák? Příčiny a důsledky konfliktu), působí i jako překladatel, komentátor a bloger.

Právě článek na blogu, kde kritizoval prezidenta Klause, že se v souvislosti s událostmi z Chrastavy, kde na něj Pavel Vondrouš několikrát vystřelil z airsoftové pistole a kde zcela selhala prezidentova ochranka, chová jako „ufňukaná kremlofilní bába“, jej stál místo.

Krátce poté, co článek 2. října 2012 zveřejnil, jej premiér Petr Nečas ze svých služeb propustil.