Opilý prezident? Nejen Miloš Zeman. Také Jelcin nebo třeba Nixon

Prezident má lehkou virózu. Slova mluvčí Pražského Hradu Hany Burianové nepřipouští žádné pochybnosti. Pohled na Miloše Zemana v okamžicích, kdy se zúčastnil jako jeden ze sedmi klíčníků vyzdvihnutí českých korunovačních klenotů z Korunní komory chrámu sv. Víta, aby mohly být vystaveny ve Vladislavském sále Pražského Hradu, ale říká něco jiného – prezidentská viróza se podobá spíše vcelku silnému stupni opilosti.

Jelcin si jel ve Washingtonu pro pizzu opilý a v trenýrkách

U prezidenta Zemana není náklonnost k alkoholu žádným tajemstvím. Bylo by ale nemoudré myslet si, že hlavy jiných států si rády nepřihnou. Pravda, nedělají to tak veřejně. Snad jen kromě bývalého ruského prezidenta Borise Jelcina, jehož láska k vodce byla ještě pověstnější než láska prezidenta Zemana k becherovce.

V roce 1995 dokonce hrozila mezinárodní roztržka, když opilého Jelcina, který byl právě na státní návštěvě Spojených států, našli agenti tajných služeb oblečeného jen do trenýrek na washingtonské Pennsylvania Street. Podle pamětí amerického prezidenta Billa Clintona zasahujícím agentům tvrdil, že si jede koupit pizzu. Patrně nelhal, právě zastavoval kolem projíždějící taxík.

Zlískal se i Nixon. Tak, že nemohl mluvit

Když volal v roce 1973 během izraelsko-arabské krize do Bílého domu britský premiér, žádající konzultaci s prezidentem Nixonem, nedočkal se. Henry Kissinger, prezidentův poradce, odmítl sluchátko Nixovovi předat s tím, že není s to cokoli domlouvat. Přeloženo – Richard Nixon byl příliš opilý na jakoukoli smysluplnou konverzaci.

Z odtajněných odposlechů je zřejmé, že Kissinger měl největší strach z toho, že by prezident Nixon mohl neuváženými výroky, vyřčenými pod vlivem alkoholu, rozpoutat na Blízkém východě válku.

Jak vidno, Miloš Zeman a jeho viróza není ve světě politiky nic, nad čím by se snad měl kdokoli jakkoli pozastavovat. Nebo ano?