Marie Horáčková. Cesta k lukostřeleckému zlatu

Marie Horáčková se zapsala do análů českého sportu jako výjimečná lukostřelkyně – pro Česko získala zlato na mistrovství světa po nekonečných 85 letech. Naposledy totiž zlato ze světového šampionátu pro Česko získal František Hadaš v roce 1938.

Její cesta k lukostřelecké slávě byla pozoruhodná. Marie Horáčková má lukostřelbu takříkajíc v v krvivrozená lukostřelkyně – ve své kariéře jde ve stopách své matky Barbory Horáčkové, která také reprezentovala Českou republiku v olympijském lukostřelbě a zúčastnila se olympiády v Pekingu v roce 2008.

Životopis Marie Horáčkové? Lukostřelecké geny jí předali rodiče

Výjimečná lukostřelecká hvězda se narodila ve výjimečný den – narodil se o Vánocích, a to 24. prosince 1997 v Plzni. Lukostřelba je její „životní sport“ prakticky od dětství, postupně se jako členka lukostřeleckého klubu ARCUS Plzeň několikrát stala mistryní Česka. Měla a má na koho navazovat – tatínek Zdeněk Horáček, který je v současné době trenérem, má za sebou bohatou lukostřeleckou kariéru, totéž platí o mamince Barboře. Velký talent po rodičích zdědila i sestra Johana.

První větší úspěch získala Marie Horáčková na mistrovství Evropy dorostu v roce 2016. – na medaili tehdy ještě ale nedosáhla, skončila těsně pod pódiem – čtvrtá. Zlomový moment v její kariéře nastal v roce 2023, když získala zlatou medaili na mistrovství světa v lukostřelbě v Berlíně, čímž se stala první českou mistryní světa v tomto sportu. Její úspěch v Berlíně znamenal i kvalifikaci na letní olympijské hry v Paříži v roce 2024.

Marie Horáčková se rovněž zúčastnila olympijských her v Tokiu 2020. Její sportovní úspěchy nejsou jen důkazem jejího talentu a vytrvalosti, ale také pokračováním rodinného odkazu v lukostřelbě. V roce 2021 skončila na mistrovství světa na 17. místě.

Kromě svých sportovních úspěchů se Marie Horáčková věnuje i studiu na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, kde studuje obor Učitelství pro základní školy se zaměřením na tělesnou výchovu a zdravotní výchovu. Je příkladem toho, jak lze skloubit akademické a sportovní ambice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *