Marta Kubišová. Legendární zpěvačka slaví osmdesátiny

Má doma několik Zlatých slavíků, toho posledního, Českého slavíka pro výjimečnou osobnost české hudby, obdržela v roce 2017 s koncem kariéry. Je signatářkou Charty 77. S Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou vytvořila pěvecké trio Golden Kids, které skončilo s nastupující normalizací.

Na začátku sedmdesátých skončila i kariéra samotné Marty Kubišové. V období nastupující normalizace se stala politicky a společensky nepohodlnou, a přestože ještě na začátku roku vyhrála Zlatého slavíka, veřejně ho převzít už nesměla. Únor 1970 pak znamenal pro Martu Kubišovou zákaz vystupování, který trval až do pádu komunismu v roce 1989.

Marta Kubišová pracovala v dělnických profesích, které pro ni ale leckdy byl problém najít – Státní bezpečnost jako prodloužená ruka režimu ji sledoval na každém kroku. Dostala nabídku – když podpoříš normalizaci, budeš smět opět zpívat. Nepovolila.

V roce 1971 potkalo Martu Kubišovou velké osobní neštěstí – v osmém měsíci potratila a zažila dvakrát klinickou smrt. Dítěte se nakonec dočkala, v roce 1979 se jí narodila dcera Kateřina.

V té době jí komunistický režim trošku „povolil otěže“, alespoň co se zaměstnání týče – v roce 1981 se jí podařilo sehnat místo písařky a referentky zásobování v podniku Výstavby hlavního města Prahy.

Návrat na pódia znamenala pro Martu Kubišovou Sametová revoluce v listopadu 1989 – byla to právě ona, kdo v převratných dnech zazpívala slavnou Modlitbu pro Martu před stovkami tisíci demonstrujících.

Hned poté se Marta Kubišová vrátila ke koncertování a vydávání nových alb, kariéru ukončila po vleklých zdravotních problémech až v roce 2017. Za její celoživotní postoje ji v roce 1995 vyznamenal prezident Václav Havel medailí Za zásluhy. O tři roky později jí pak byla na Pražském hradě udělena Čestná medaile T. G. Masaryka. V roce 2002 na stejném místě obdržela Svatováclavské vyznamenání. V roce 2012 obdržela francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie.

Dnes 1. listopadu se Marta Kubišová dožívá 80 let. Blahopřejeme.