Martin Dejdar: Učitel tance, Antonín Maděra i Ozzák

Martin Dejdar. Umí toho hodně. Výborný herec, dabér, moderátor. Dejdarovým hlasem mluví Bart Simpson, jeho válečný pilot Antonín Maděra, jenž se nepoddal komunistickému režimu, nás provází Zdivočelou zemí, především mladší diváky baví jako Ozzák v sitcomu Comeback. Doma má několik cen Týtý a Českého lva za Učitele tance.

Životopis Martina Dejdara? Narodil se 13. března roku 1965 ve Vysokém Mýtě v námořnické rodině. Vyrůstal v Chrasti u Chrudimi, kde vystudoval gymnázium.

Po gymnáziu měl Martin jasno – herectví. Přičichl k němu v amatérských a ochotnických divadelních spolcích, zamiloval ji je a ono se zamilovalo do něj. Přihlásil se na DAMU a – uspěl.  DAMU dokončil v roce 1987, po absolutoriu zakotvil na scéně pražské Ypsilonky, kde pod vedením Jana Schmidta a s kolegy Jiřím Lábusem, Markem Ebenem či Janem Jiráněm působí dodnes, více jak dvě desetiletí.

Ve filmu a televizi si Martin Dejdar zahrál ještě jako student, v roce 1986 si zahrál malou roli v seriálu na motivy románu Vladimíra Neffa Zlá krev, o rok později přišla první větší role filmová – vy, kdo jste viděli, si určitě vzpomenete: drsný Šury v poměrně zajímavém filmu Proč? z prostředí fanoušků pražské Sparty byl… skutečně drsný.

Po roce 1989 se stal Martin Dejdar jedním z divácky nejoblíbenějších českých herců, vzpomeňme jeho Bernarda ve filmu Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika, v roce 1993 pak přišla první hlavní role – Bejby v Šakalím tanci byl k nakousnutí.

V roce 1994 Martin Dejdar dokázal, že mu nejsou cizí ani role charakterní, zahrál si postavu Karla Rosmanna, který se vydává za svých strýcem (toho skvěle zahrál Jiří Lábus) ve filmové adaptaci románové fragmentu Franze Kafky Nezvěstný.

Rok 1995 přinesl Martinu Dejdarovi první z rolí životních – Richard Majer, Učitel tance. Český lev za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a popularita. Obrovská popularita.

Další životní roli potkal Martin Dejdar o dva roky později, kdy mu režisér Hynek Bočan nabídl, aby si v připravovaném seriálu o letci RAF, který se vrátí do poválečného Československa a je perzekuován komunistickým režimem, zahrál hlavní roli. Martin Dejdar přijal a Antonín Maděra jej provází už celých 15 let – poslední řada seriálu běží v premiéře na Jedničce České televize právě nyní, v létě 2012.

Svoje štěstí zkusil Martin Dejdar i jako producent, produkoval anglický film Panství a český Eliška má ráda divočinu, bohužel, nezadařilo se. Dluhy, které se navršily, ale dokázal postupně umořit (čímž se vyhnul osudu hereckého kolegy Jiřího Pomeje, jehož produkční firmě Fronda srazil vaz film Andělská tvář). S produkcí se ale rozloučil.

S čím se ale nerozloučil, bylo a je herectví. A doufejme, že se v brzké době ani nerozloučí, jeho Ozzák, Antonín Maděra nebo Bart Simpson by nám, divákům, hodně chyběli.