Michael Rittstein. Malíř s vášní pro figurální malbu

Má za sebou desítky výstav, přičemž tu patrně nejvýznamnější si nadělil k loňským sedmdesátinám v Jízdárně Pražského hradu. Namaloval stovky obrazů a tisíce skic, je zastoupený v mnoha významných sbírkách (včetně pražské Národní galerie). Malíř Michael Rittstein je jedním z našich největších žijících malířů současnosti.

Tvoří a žije střídavě v Praze a v šumavském Brnířově, kde má chalupu. Právě v Barvířově vznikly i dva z největších Rittsteinových obrazů – vytvořil je v místní traktorové myčce. Nebyla za tím přitom žádná touha po „autorské originalitě“, obrazy jsou tak zkrátka tak velké, že je nebylo možné vytvořit v ateliéru.

Životopis Michaela Rittsteina? Ač neměl malířské kořeny, k plátnu ho to táhlo od dětství

Michael Rittstein se narodil 17. září 1949 v Praze, kde také po studiu Střední odborné školy výtvarné Václava Hollara (1964-68) absolvoval v roce 1974 Akademii výtvarných umění. Na akademii pracoval pod vedením prof. Arnošta Paderlíka. Umělecké geny přitom nepodědil, přesněji, neměl podědit po kom. Tatínek pracoval jako technik, maminka byla zdravotní sestra.

Už od sedmdesátých let je Michael Rittstein významným představitelem české figurální malby, ve své práci přitom částečně vycházel ze surrealismu. Vedle figurální malby se Rittstein věnuje také ilustraci a volné grafice. První samostatnou výstavu měl v roce 1976 v Galerii mladých Mánes v Praze. Ještě před rokem 1989 vystavoval i v zahraničí, především v tehdejší Spolkové republice Německo. Konkrétně v Kolíně nad Rýnem a Cáchách. V dalším německé městě (Norimberk) se v roce 1983 dočkal ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Malířské úspěchy? Nepočítaně!

V roce 1987 Michael Rittstein spoluzaložil sdružení „12/15 Pozdě, ale přece“, o rok později s ním poprvé vystavoval. Společně s ním ve sdružení působili či působí výtvarní umělci jako Kurt Gebauer, Jiří Načeradský či Jiří Sopko. Dále působil i ve Spolku výtvarných umělců Mánes.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Alfons Mucha. Nejvýznamnější malíř evropské secese

Mnoho ze svých maleb vytvořil Rittstein během svých do zahraniční, procestoval Indii, Mexiko, zatím poslední plánovanou výpravu do Japonska musel zrušit kvůli pandemii. Zapáleným cestovatele je i jeho syn – sochař Lukáš Rittstein už dvě desetiletí pravidelně cestuje na Papuu-Novou Guineji.

Kromě vlastní tvorby působí Michael Rittstein jako pedagog. Na pražské AVU je od roku 2001 vedoucím Malířského ateliéru III.