Husní Mubarak, bývalý egyptský prezident, dostal doživotí

V roce 1975 si jej prezident Sadat vybral jako svého víceprezidenta. O šest let později Sadata v úřadu nahradil (Sadat byl zavražděn při vojenské přehlídce), aby vládl Egyptu (téměř coby absolutistický monarcha a generální tajemník Národní demokratické strany) dalších třicet let. V únoru 2011 byl přinucen po masových protestech opozice z úřadu odstoupit.

Mužem, o kterém je řeč, je Husní Mubarak (narodil se v roce 1928), bývalý vrchní velitel egyptského letectva, prezident a vůdce nejsilnější politické strany v Egyptě. Byl vstřícným spojencem Západu, v době války v Perském zálivu otevřeně podporoval Spojené státy a Kuvajt.

Husní Mubarakovi hrozil i trest smrti

Doma, v Egyptě, vládla totalita. Husní Mubarak (také Husní Mubárak) vládl neomezenou mocí, potlačoval opozici a určoval zahraniční i hospodářskou politiku Egypta. Opozici došla S Mubarakem trpělivost na začátku roku 2011, kdy došlo v Egyptě k masovým protivládním demonstracím. Husní Mubarak zasáhl silou a právě za podíl na krvavém potlačování opozičních demonstrací byl nyní souzen. Hrozil mu dokonce trest smrti.

Nakonec byl Husní Mubarak za svůj podíl na 18 dnů trvajícím krvavém potlačování opozice, které si vyžádalo na 850 mrtvých, odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Společně s ním stráví zbytek života za mřížemi také jeho ministr vnitra Habíb Adlí.

V Egyptě se nebojí odsoudit na doživotí politika, byť je mu přes osmdesát. U nás dostávají podobně staří obvinění milost (dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, například…). Třeba i u nás se doba změní.