Novak Djoković: Djoker tenisovým fenoménem

Ivan Lendl, John McEnroe, Björn Borg, Pat Sampras, Roger Federer, Rafael Nadal… velká jména tenisu, velké okamžiky velkých zápasů. Mezi největší hvězdy historie moderního tenisu se písmem nesmazatelným zapsal další hráč – Novak Djoković, fenomenální srbský tenista, přezdívaný Djoker. Znáte jeho životopis?

Novak Djoković, 180 cm vysoký tenista, hrající pravou rukou,  se narodil 22. května roku 1987 v Bělehradě, který byl tehdy součástí socialistické Jugoslávie, v rodině Srdana a Dijany Djokovićových jako nejstarší ze tří bratrů. Mimochodem, oba mladší sourozenci hrají tenis také a mají (oprávněné) ambice dosáhnout do světové špičky jako jejich starší bratr.

S tenisem začínal Novak ve čtyřech letech, v roce 1993 se jej trenérsky ujala Jelena Genčicová, v jejíž péči pak zůstal dalších šest let. V roce 1999 se Novak Djoković stěhoval – na přání Jeleny Genčičové jej vzal do své tenisové akademie v Německu Niki Pilič.

V Piličově tenisové líhni hrál Djoković čtyři roky, jak čtrnáctiletý se začal účastnit prvních mezinárodních turnajů. Ve své věkové kategorii získal titul mistra Evropy ve dvouhře i čtyřhře. Do hlavního turnaje mužského okruhu ATP se Djoković poprvé podíval v roce 2004 – v chorvatském Umagu vypadl hned v prvním kole.

V roce 2005 byl Novak Djoković již úspěšnější, na US Open a ve Wimbledonu se mu dokonce podařilo postoupit do třetího kola.

První Grand Slam Novak Djoković získal v roce 2008, kdy zvítězil hned na prvním grandslamovém klání v Austrálii. V Sydney pak Djoković vyhrál ještě v letech 2011, 2012 a 2013. Na French Open Djoković vyhrál v roce 2011, ve Wimbledonu a na US Open pak v roce 2012.

Další velké úspěchy? Na olympijských hrách v Pekingu 2008 získal Novak Djoković bronzovou medaili, v letech 2008 a 2012 se stal vítězem Turnaje mistrů.

Pro českého tenisového fanouška je zajímavý fakt, že od léta roku 2006 je trenérem srbského tenisového mága bývalý slovenský tenista Marián Vajda.