Zemřel Oldřich Kulhánek, grafik a autor českých bankovek

Oldřich Kulhánek. Studoval u Karla Svolinského, veřejnosti je nejvíce známý jako autor českých bankovek a grafik, který vytvořil poštovní známku s portrétem prezidenta Václava Klause. Dnes, 28. ledna 2013, Oldřich Kulhánek náhle zemřel. Bylo mu 72 let.

Oldřich Kulhánek se narodil 26. února roku 1940 v Praze, kde také po středoškolských studiích začal v roce 1958 studovat grafiku v ateliéru profesora Karla Svolinského na VŠUP.  Studia zakončil v roce 1964, jeho diplomovou prací se staly ilustrace ke knize básní Vladimíra Holana Sen. První výstavu pak měl Oldřich Kulhánek v roce 1968 v Galerii mladých v Praze.

Od roku 1968 byl Oldřich Kulhánek stíhán za hanobení představitelů spřátelených socialistických zemí (důvodem byly grafické listy, zobrazující ne právě přívětivě tvář Josifa Stalina), v roce 1971 byl pak, během přituhující husákovské normalizace, zatčen. Ve vězení strávil měsíc, další dva roky se ale táhl samotný proces, který vyvrcholil rozsudkem, který přikazoval všechny „hanobící“ grafické listy zničit. Naštěstí se Kulhánkově rodině podařilo zachránit matrice a po listopadu 1989 inkriminované grafiky opět mohly spatřit světlo světa.

V sedmdesátých a osmdesátých letech byla Oldřichu Kulhánkovi znemožněna autorská práce, dařilo se mu nicméně vydávat své práce pod jmény přátel. V této době vznikly například slavné cykly grafických listů Ruce a Tváře.

Po roce 1989 se Oldřich Kulhánek podílel na návrzích mnoha nových českých bankovek, je také autorem mnoha poštovních známek, včetně jedné prezidentské – právě on navrhl poštovní známku s prezidentem Václavem Klausem.