Odvolání ministra Jiřího Pospíšila – kdo je kdo?

[adsenseyu1]

Ministr Jiří Pospíšil, patrně jediný ministr současné vládní koalice, se kterým byla opoziční ČSSD ochotna občas souhlasit a brala jej vážně, byl dnes odvolán. Premiér Petr Nečas nebyl spokojen s jeho prací, lépe řečeno s tím, jak jeho resort vynakládal se svěřenými prostředky. Podle Petra Nečase neumí Jiří Pospíšil šetřit.

Možná je to ale jinak. Možná nevadí, že ministr Pospíšil utrácel. Možná vadí, že chtěl na vlivný post vrchní státní zástupkyně jmenovat Lenku Bradáčovou, ústeckou státní zástupkyni, jejíž přezdívka Cattani v sukních hovoří za vše. Byla to právě Lenka Bradáčová, které dostala za mříže (zatím za mříže vazební věznice) středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha.

Zadostiučinění nyní zcela jistě cítí Vlastimil Rampula. Právě na Rampulovo místo měla Lenka Bradáčová nastoupit. To se samozřejmě děje, že někdo odněkud odchází a někdo naopak někam nastupuje, ale – Vlastimil Rampula, ač si jej původně Jiří Pospíšil na post vrchního státního zástupce v roce 2007 vybral, se současným (nyní již bývalým) ministrem spravedlnosti bojoval. Pospíšil Rampulu dvakrát odvolal, Rampula se do úřadu dvakrát vrátil. Až soud rozhodl ve prospěch Jiřího Pospíšila. Před měsícem.

Odchod ministra Pospíšila je překvapivý. Nic mu nenasvědčovalo. Veřejnost krok premiéra Nečase nečekala, veřejnost byla a je spíše zvědavá, zda a kdy se premiér Nečas odhodlá odvolat z ministerského postu Alexandra Vondru, kolem kterého se vznáší obvinění v souvislosti s kauzou ProMoPro. Pokud odvolá i jeho, zůstane z původní šestice, se kterou vládu za ODS začal, sám.

Přečtěte si životopisy všech hlavních aktérů odvolání ministra Jiřího Pospíšila a životopis Alexandra Vondry navíc:

Prezident Václav Klaus – na návrh předsedy vlády Jiřího Pospíšila odvolal

Petr Nečas – předseda vlády, navrhl odvolání Jiřího Pospíšila

Jiří Pospíšil – odvolaný ministr spravedlnosti

Lenka Bradáčová – Pospíšilova kandidátka na post vrchní státní zástupkyně

Vlastimil Rampula – odvolaný vrchní státní zástupce

Pavel Zeman – nejvyšší státní zástupce, navrhl Pospíšilovi Lenku Bradáčovou

Alexandr Vondra – společně s Petrem Nečasem poslední původní člen vlády za ODS

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *