Opičí neštovice. Infekční onemocnění, které se normálně vyskytuje především v odlehlých částech západní a střední Afriky, se v posledních týdnech rozšířilo do Evropy. První případ se objevil 7. května ve Velké Británii, od té doby se opičí neštovice rozšířily i do Belgie, Německa, Španělska či Francie.
Víte, kdo jako první objevil identitu viru opičích neštovic a popsal jejich průběh u laboratorních makaků? Byl to dánský virolog Preben von Magnus, známý svým výzkumem chřipky, očkování proti obrně a… opičích neštovic.
Životopis Prebena von Magnuse? Objevitel opičích neštovic byl jedním z největších dánských vědců posledních dekád
Narodil se jako Preben Christian Alexander von Magnus 25. únoru 1912 v Kodani v rodině statkáře Constantina Woldemara von Magnus a lékařky Rigmory Herbstové. K lékařství a vědě měl tak blízko už od narození.
Po absolvování gymnázia v roce 1931 objevitel opičích neštovic vystudoval práva a medicínu v Kodani. Po krátké pracovní zkušenosti v nemocnici nastoupil Preben von Magnus do výzkumného ústavu Statens Serum Institut. Tady se svojí ženou Herdis rozpracoval tzv. Von Magnusův fenomén.
V roce 1952 Preben von Magnus dosáhl vzdělání doktora lékařských věd. Poté pracoval jako vedoucí Dánského chřipkového centra. Rok 1959 znamenal návrat von Magnuse do Statens Serum Institutu – tentokrát už jej vedl jako jeho ředitel.
V dalších letech působil Preben von Magnus jako poradce významných vědeckých organizací v Dánsku i ve světě. V roce 1968 byl spoluzakladatelem Dánské královské vědecké společnosti.
Preben von Magnus a opičí neštovice? Poprvé se setkaly „tváří v tvář“ v roce 1958
To už byly opičí neštovice vědecké obci známé deset let – jejich výskyt i primátů popsal v roce 1949 nizozemský virolog Rijk Gispen. Preben von Magnus identifikoval virus opičích neštovic v roce 1958 u laboratorních makaků – nemoc u nich propukla ve dvou vlnách v létě a na podzim, žádný neuhynul. Nedošlo ani k přenosu na člověka, ten byl potvrzen poprvé až v roce 1970 v Kongu.
Preben von Magnus zemřel 9. srpna roku 1973.