Jaroslav Satoranský. Major Koutný z Policie Modrava

Jaroslav Satoranský? Jako herec se zapsal do duší diváků malých i velkých. Ty nejmenší okouzlil jako Kuba v Krkonošských pohádkách. Dospělí diváci jej poprvé výrazněji zaznamenali ve filmu Bylo nás deset či seriálu Nejmladší z rodu Hamrů. Herecky činný je i po osmdesátce. Důkazem je úspěšný seriál TV Nova Policie Modrava, kde ztvárňuje postavu majora Koutného.

Na stříbrném plátně a televizní obrazovce hrál díky svému poněkud nesmělému výrazu tváře převážně kladné postavy. Policisty, funkcionáře, lékaře, vědce… Jestli byl podobně kladný i v reálu? Napoví další odstavce.

Životopis Jaroslava Satoranského? Z původního snu stát se automechanikem… zbyl nakonec jen sen

Herec Jaroslav Satoranský se narodil před Vánocemi 17. prosince 1939, v první rok nacistické okupace Československa v pražském Braníku. K herectví měl blízko už od dětství – oba rodiče i sestra ochotnicky hráli v branickém divadle. Ochotničení záhy propadl i Jaroslav, jeho dětským snem, co se budoucího povolání týče, ale herectví nebylo – chtěl se stát automechanikem.

Přání se mu nesplnilo, nakonec se ve tříletém oboru vyučil rytcem. V roce 1957 ale divadlo zvítězilo a Jaroslav Satoranský se úspěšně dostal na DAMU, kde studoval v jednom ročníku například s Petrem Kostkou, Jiřím Hrzánem nebo Jiřím Kodetem. Po absolutoriu (1961) a vojně pak nastoupil do svého prvního angažmá v kladenském Divadle J. Průchy. Na oblasti zůstal tři sezóny, v roce 1966 se stal členem souboru pražského Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes.

Film a televize? Postavy „klaďasů“ mu seděly nejlíp

Jaroslav Satoranský se za svoji bohatou kariéru objevil v desítkách filmů, televizních inscenací i seriálů. Jeho první filmová zkušenost? V roce 1959 si zahrál malou roli příslušníka VB v rodinné detektivce Zpívající pudřenka. V té době byl ještě studentem DAMU. Rolí policistů a kriminalistů je Jaroslav Satoranský zhostil pak ještě mnohokrát – do paměti se patrně nejvíce zapsal jako vyšetřovatel Václav Charvát v detektivce Sázka na třináctku režiséra Dušana Kleina.

V televizi se Jaroslav Satoranský dostával, stejně jako ve filmu, převážně k rolím „klaďasů“. Seriály Inženýrská odysea nebo Nejmladší z rodu Hamrů, to jsou jen dva příklady za všechny. Do srdcí velkých i malých diváků se Jaroslav Satoranský zapsal rolí Kuby ve slavných Krkonošských pohádkách. Zdeněk Řehoř jako „hajnej“, Hana Maciuchová jako Anče, Ilja Prachař jako Trautenberk a František Peterka jako Krakonoš – to byli jeho herečtí kolegové v jedné z nejpovedenějších večerníčkovských sérií České televize.

V posledních letech je Jaroslav Satoranský nejvíce vidět v detektivním seriálu TV Nova z prostředí Šumavy – majora Koutného z Policie Modrava zná snad každý milovník žánru v tuzemsku.

V roce 2021 obdržel Jaroslav Satoranský Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Osobní život Jaroslava Satoranského? Jeho manželkou byla Libuše Kubová. Poznali se jako náctiletí v Branickém divadle, brali se v roce 1961. V roce 2020 Libuše Kubová ve věku 78 let zemřela. Z manželství vzešla dcera Martina, která je učitelkou.

V poslední době se množí dotazy na příbuzenský vztah Jaroslava Satoranského a basketbalisty Tomáše Satoranského. Příbuzní jsou, ale nijak blízce – Tomáš je vnuk hercova bratrance.