Tajemství Ďatlovovy výpravy. Nevyřešená záhada z Uralu

Na severním Uralu se v roce 1959 odehrála jedna z nejzáhadnějších tragédií v historii. Skupina zkušených turistů vedená Igorem Ďatlovem vyrazila na náročnou expedici, ale nikdy se nevrátila. Jejich společný velk stan byl nalezen rozřezaný zevnitř, jejich těla roztroušená po okolí, některá s nevysvětlitelnými zraněními, jiná téměř nahá v hlubokém mrazu. Co se stalo té osudné noci? Byla to lavina, tajný vojenský experiment, nebo snad něco ještě děsivějšího? Ponořte se do příběhu, který dodnes fascinuje badatele i milovníky záhad po celém světě.

Kdo byli účastníci výpravy?

Ďatlovova výprava byla skupina devíti mladých sovětských turistů, kteří v lednu 1959 zamířili na severní Ural. Expedici vedl zkušený student Uralského polytechnického institutu Igor Ďatlov (23 let). Skupinu tvořili převážně studenti a absolventi stejného institutu – všichni měli zkušenosti s náročnými horskými túrami.

Mezi členy výpravy byli:

  • Igor Ďatlov (23) – vedoucí výpravy
  • Zinaida Kolmogorová (22)
  • Jurij Dorošenko (21)
  • Alexandr Kolevatov (24)
  • Rustem Slobodin (23)
  • Nikolaj Thibeaux-Brignolle (24)
  • Ludmila Dubininová (20)
  • Semjon Zolotarjov (38) – zkušený instruktor, nejstarší člen
  • Jurij Krivoniščenko (23)
  • Jurij Judin (21) – jediný, kdo přežil, protože se kvůli nemoci musel vrátit před dosažením cíle.

Co se stalo?

Skupina vyrazila z Jekatěrinburgu (tehdejšího Sverdlovsku) 23. ledna 1959. Jejich cílem bylo přejít pohoří Ural a dosáhnout vrcholu hory Otorten, což v jazyce domorodých Mansijů znamená „Nepřístupná hora“. Kvůli zhoršeným podmínkám zabloudili a nakonec se rozhodli tábořit na svahu hory Cholat Sjachyl („Hora mrtvých“). Právě zde se stalo něco, co vedlo k jejich tajemnému konci.

Záchranné týmy našly opuštěný stan 26. února. Byl poškozen a rozříznut zevnitř, což naznačovalo, že ho výprava opustila ve spěchu. První těla byla nalezena asi 1,5 km od stanu, v místech, kde se snažili rozdělat oheň. Někteří byli jen ve spodním prádle, jiní bosi. Další těla byla nalezena až v květnu pod silnou vrstvou sněhu – některá s těžkými zraněními, jako byly zlomené lebky a rozdrcené hrudníky. Jedna z obětí, Ludmila Dubininová, neměla jazyk.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Freddie Mercury a Bohemian Rhapsody. Jak to bylo doopravdy?

Možná vysvětlení zániku Ďatlovovy výpravy?

1. Lavina

Jedna z nejčastějších teorií tvrdí, že výpravu zasáhla lavina. Měla by vysvětlit náhlý útěk ze stanu a některá zranění. Problémem této hypotézy je, že na místě se nenašly žádné jasné známky laviny. Navíc sklon svahu byl poměrně nízký a v oblasti nikdy nebyly zaznamenány velké laviny. Odpůrci této teorie také poukazují na to, že tělům chyběla typická poranění spojená s lavinovým zasypáním.

2. Katabatický vítr (horská bríza)

Tento meteorologický fenomén, kdy se prudký chladný vítr žene z hor dolů obrovskou rychlostí, mohl způsobit extrémní podmínky, které donutily skupinu opustit stan. Vědci, kteří tento jev studovali, tvrdí, že mohl vytvořit podmínky tak nebezpečné, že turisté museli v panice prchat. Tento jev je ale vzácný a ne zcela odpovídá nalezeným zraněním.

3. Útok Mansijů nebo sovětské armády

Existovaly spekulace, že skupina mohla narazit na domorodé Mansije, kteří se cítili ohroženi jejich přítomností. Vyšetřování ale neodhalilo žádné známky cizího násilí a Mansijové nebyli známi jako agresivní vůči turistům.

Další teorie naznačují, že oblast mohla být využívána sovětskou armádou pro tajné testy. Svědci později tvrdili, že na obloze byly v době incidentu viděny podivné světelné úkazy. Existují dokonce tvrzení, že turisté mohli být zasaženi testem nějaké zbraně, například tlakové vlny způsobené explozí.

4. Infrazvuk a psychická panika

Vědci přišli s teorií, že silný vítr v horách mohl způsobit tzv. Kármánovy víry, které vytvářejí nízkofrekvenční zvuk (infrazvuk), jenž může vyvolat u lidí úzkost, nevolnost a paniku. To by mohlo vysvětlovat, proč skupina v panice opustila stan. Proti této teorii ale hovoří fakt, že většina členů výpravy se v určitém okamžiku pokusila vrátit zpět ke stanu, což nesedí na úplnou paniku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  August Möbius. Geniální matematik a příběh jeho pásky

5. Paranormální a mimozemské teorie

Mezi konspiracemi se objevují i teorie, že za tragédií mohlo stát UFO, tajné vojenské experimenty nebo dokonce yeti. Zvláště příběh o yetim získal popularitu poté, co se mezi nalezenými fotografiemi údajně objevila snímek tajemné postavy připomínající velkou chlupatou bytost. Vědecky jsou však tyto teorie považovány za nepodložené.

Odraz v kultuře

Ďatlovova výprava inspirovala nespočet knih, filmů a dokumentů.

  • Film Devil’s Pass (2013) přináší hororovou verzi událostí.
  • Kniha Dead Mountain od Donnieho Eichera se pokouší o vědecké vysvětlení.
  • Dokumenty na Netflixu a v Discovery Channel se tématem pravidelně zabývají.

Navzdory mnoha teoriím zůstává Ďatlovova výprava dodnes nevyřešenou záhadou. Moderní výzkum naznačuje, že příčinou mohla být kombinace extrémních povětrnostních podmínek, špatného rozhodnutí a nešťastné souhry okolností. Přesto podivná zranění a neobvyklé detaily případu stále vyvolávají otázky. Tato tragédie se nesmazatelně zapsala do historie záhad a dodnes fascinuje badatele i milovníky mystérií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *