Táňa Fischerová: Budoucí hlava státu České republiky? (životopis)

Táňa Fischerová. Známe ji jako herečku, spisovatelku, moderátorku adventních charitativních večerů v České televizi (moderuje je společně s Janem Kačerem) a také jako političku – v letech 2002-2006 byla poslankyní, v současné době (2012) kandiduje na prezidenta České republiky.

Táňa Fischerová. Herečka na volné noze

Táňa Fischerová se narodila 6. června roku 1947 v Praze v rodině divadelního režiséra Jana Fischera. Od dětství zpívala v rozhlasovém sboru, ve filmu debutovala malou rolí ve filmu Kohout plaší smrt (1961). Herectví  studovala v jihomoravské metropoli, na JAMU ale vydržela pouhé dva roky. Ne, že by neměla dostatek talentu nebo píle. Hodně filmovala, zahrála si v ceněných snímcích Bloudění (1965) či Hotel pro cizince (1966), všimli si jí divadelníci z pražské prestižní scény, Činoherního klubu, přestup škola-divadelní jeviště byl nasnadě.

Z Činoherního klubu, kde hrála především v dramatech ruských klasiků, Táňa Fischerová odešla v době husákovské normalizace v roce 1973 (resp. byla odejita, stejně jako byl ze všech svých angažmá odejit její otec, Jan Fischer), v dalších letech hostinsky působila v několika pražských i mimopražských divadlech, čtyři roky strávila například na jevišti Divadla Jiřího Wolkera. Jejími nejčastějšími režisérskými partnery byly Jan Kačer a Ewald Schorm. Od roku 1977 je Táňa Fischerová coby herečka na volné noze.

Ve filmu a televizi dostávala Táňa Fischerová příležitost především v šedesátých letech (viz výše), v letech sedmdesátých a osmdesátých bylo možností stále méně, i tak vytvořila několik rolí, které si diváci pamatují dodnes – hrála ve filmech Lev s bílou hřívou (1986) o životě skladatele Leoše Janáčka, Prodloužený čas (1984) či Svědek umírajícího času (1989).

Po roce 1989 se Táťána  Fischerová na filmových plátnech i televizní obrazovce začínala objevovat častěji, v roce 1994 dostala významnou roli v seriálu Konec velkých prázdnin o osudech československých emigrantů v sedmdesátých letech v Rakousku, zahrála si také v poetickém snímku Hanele (1999).

Nejčastěji se ale diváci s Táňou Fischerovou setkávají na televizní obrazovce, kde společně s Janem Kačerem a Martou Kubišovou moderuje v předvánočním čase pravidelní cyklus charitativních adventních koncertů. Kdy bylo jejich poprvé? V roce 1990.

Táňa Fischerová jako politička. Bude česká prezidentka?

Táňa Fischerová a politika? Do lavic Poslanecké sněmovny poprvé usedla jako nezávislá v barvách US-DEU v roce 2002, po skončení mandátu se neúspěšně pokoušela kandidovat do Senátu za Hnutí Zelení. V roce 2010 se pokusila o návrat do Poslanecké sněmovny, když stála v čele kandidátky Klíčového hnutí. Do Parlamentu se nedostala, její hnutí, působící pouze v Praze, u voličů propadlo.

V červenci 2012 Táňa Fischerová, jinak také členka rady patronů Hnutí Duha, členka správní rady nadace Vize 97 či členka Společnosti pro trvale udržitelný život, oznámila kandidaturu na post prezidenta České republiky. Samotná volba proběhne po vypršení mandátu Václava Klause v roce 2013, Táňa Fischerová, přestože nepatří k favoritům, může konečným pořadím zamíchat tím, že vezme hlasy kandidátům, již cílí na stejné voliče jako ona, bát by se měl především prezidentský kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier.

Táňa Fischerová. Život je poezie

Poezii má ráda. Výborně recituje, dlouhá léta patřila k předním recitátorům pražské Violy a Lyry Pragensis. Verše (v próze) sama také píše a vydává, je autorkou tří povídkových souborů – jmenujme dva: Lydiiny dveře a Bílý den. V roce 2002 vyšla v nakladatelství Portál její biografie s názvem Nežít jen pro sebe, napsaná ve formě rozhovorů.

Taťána Fischerová má ze vztahu s hudebníkem Petrem Skoumalem syna Kryštofa – narodil se v roce 1966 s postižením mozku (mozková obrna). Právě zkušenost s výchovou syna ji přivedla k charitativní činnosti – už celých 22 let patří před vánoci k televizní obrazovce. Taťána Fischerová a cyklus adventních koncertů.

Táňa Fischerová zemřela 25. prosince 2019 v Černošicích.