Televizní tip. V pondělí večer Big Lebowski aneb Velká klasika

Česká televize přišla s výborným nápadem. Každé pondělí a pátek večer připravila pro diváky, kteří mají rádi opravdu kvalitní filmy, lahůdku – cyklus Velikáni filmu představuje to nejlepší, co v posledních desetiletích ve světě filmu vzniklo. Dnes večer přišla na řadu klasika s velkým K, krimikomedie bratří Coenů Big Lebowski.

Bratři Coenové. Americký film není jen Hollywood

Bratři Coenové dokazují, že sourozenecká řevnivost nemusí být mezi bratry pravidlem. Jejich sláva je založena právě na tom, že jako bratři dokáží spolupracovat – scénář píší společně, režíruje Joel, producentem je Ethan. Funguje jim to, výsledkem je nespočet snímků té nejvyšší kvality a stejně tak nespočet ocenění, které za své filmy získali, včetně Oscara a BAFTA Awards. Joel a Ethan Coenové patří mezi největší osobnosti americké nezávislé scény.

Big Lebowski patří ve filmografii bratří Coenových mezi filmy divácky nejoblíbenější. Krimikomedie, která jde žánrově ve stopách noir detektivek Raymonda Chandlera, se od roku 1998, kdy byla natočena, stala kultem. Coenové ji natočili za necelé tři měsíce tři roky po filmu Fargo, který získal dva Oscary a stal se prvním vrcholem jejich tvorby.

Není Lebowski jako Lebowski

Děj je jednoduchý – povaleč a opilec Jeff Lebowski (vcelku neoprávněně si říká Dude, tedy Švihák), kterého výborně zahrál Jeff Bridges, je jednoho dne přepaden dvojicí gangsterů. Ti přitom hledají jeho jmenovce, milionáře a pornoproducenta. Ten dluží peníze. Jeho dceru mají jako rukojmí. Dude se stává nechtěným prostředníkem mezi „Velkým“ Big Lebowskim a těmi, kdo od něj chtějí zpátky svoje peníze.

Stačí jako zápletka? Musí. Příběh ve filmu nehledejte, není tam, Big Lebowski je sérií komických situací, určených pro diváky, kterým netřeba doslovně říkat „tady se směj!“, ale pro diváky, kterým stačí naznačit. A taky pro diváky, kteří mají rádi postavy, které mluví obyčejnou řečí – vězte, že ve filmu celkem 281 krát zaznělo v různých obměnách slůvko fuck.

Jeffrey „Dude“ Lebowski: „Pak jsem byl chvíli v hudebním průmyslu“
Maude Lebowská: „Jo?“
Jeffrey „Dude“ Lebowski: „Jo. Stavěl jsem pódia pro Metallicu.“

Jeffrey „Dude“ Lebowski: „Znám svý práva!“
policista: „Znáte hovno, Lebowski“

Big Lebowski stojí na výborných hereckých výkonech, vedle Jeffa Bridgese v titulní roli ve filmu excelují v roli veterána vietnamské války John Goodman, Steve Buscemi, Julianne Moore a další.

Big Lebowski je film, který musíte vidět. A pokud jste jej už viděli, musíte jej vidět znovu. Možnost máte už dneska večer od 22.00 na Dvojce České televize.