George Orwell, muž, který popsal zrůdnost totalitních ideologií, by se dožil 109 let

Eric Arthur Blair, jeden z největších anglických esejistů a autor dvou zásadních antiutopických děl 20. století, by se dnes, 25. června, dožil 109 let. Pátráte v paměti, který významný literát se vám vypařil z paměti? Pravděpodobně žádný. Eric Blair je vlastní jméno spisovatele, kterého svět zná pod pseudonymem George Orwell.

Svůj pseudonym si zvolil podle řeky

George  Orwell se narodil v Indii, která v té době byla britskou kolonií, 25. června 1903, jeho otec byl úředníkem koloniální správy. V roce 1904 se roční Orwell s matkou stěhuje na britské ostrovy do městečka Oxfordshir, otec několik dalších let zůstává v Indii. S Oxfordshirem se pojí i jeho pseudonym – řeka, které městem protéká, se jmenuje Orwell.

Po studiu na střední škole (byla jí prestižní Eton College) začal Orwell pracovat pro Britskou imperiální policii v Barmě. V jihovýchodní Asii vydržel pět let, po návratu do Anglie se začal živit jako novinář a spisovatel. V roce 1936 se Orwell dobrovolně připojil k obráncům španělské republiky, bojoval v řadách republikánských milicí Dělnické strany marxistického sjednocení. O rok později byl těžce raněn, do krku jej zasáhl frankistický odstřelovač.

Doublethink, Velký bratr, nenažraná prasata. Odkaz George Orwella varuje

Druhé světové války už se George Orwell v řadách britské armády zúčastnit nemohl, tuberkulóza mu stále více rozežírala plíce. Cítil, že času mu zbývá stále méně, vrhl se do psaní s ještě větší intenzitou. V roce 1945 vychází Farma zvířat a  v roce 1949 pak Orwell krátce před svojí  smrtí (zemřel 21. ledna 1950), vydává svoje stěžejní dílo – antiutopický román 1984.

Dnes by se muž, bez kterého bychom neměli Velkého bratra, newspeak, doublethink a bez něhož bychom nevěděli, že k vládě rovných rovným se vždy jako první hrnou nenažraná prasata, dožil 109 let.