Vlasta Parkanová. První česká ministryně obrany

Vlasta Parkanová se zapsala do dějin České republiky hned několikrát. Jako první žena vůbec velela z pozice ministryně obrany ozbrojeným silám České republiky, jako první politička se etablovala v hudebním mainstreamu, když si s Janem Vyčítalem zanotovala píseň, která oslavovala růžovou budoucnost s americkým radarem v Brdech.

Nyní hrozí nejpopulárnější české političce let 2006-2007 trestní stíhání za nákup vojenských letounů CASA.

Kdo je vlastně Vlasta Parkanová? Stručný životopis jihočeské patriotky

Vlasta Parkanová se narodila jako Vlasta Trnovcová 21. listopadu roku 1951 v Praze, vyrůstala ale v jihočeském Táboře, kde také vystudovala v roce 1970 gymnázium. Po střední škole se rozhodla studovat práva, absolvovala na právnické fakultě pražské Univerzity Karlovy v roce 1975, titul JUDr. jí byl přiznán v roce 1988.

V osmdesátých letech Vlasta Parkanová pracovala jako právnička v zemědělství, naposledy pak ve Státním plemenářském podniku, kde působila ještě v roce 1990 před vstupem do politiky. Politicky činnou se nicméně Vlasta Parkanová stala hned po událostech v listopadu 1989, v Táboře spoluzakládala místní Občanské fórum, za která pak hned v lednu 1990 zasedla jako poslankyně do lavic tehdejšího Federálního shromáždění.

První ministerský post? Spravedlnost

V prvních svobodných volbách v roce 1990 Vlasta Parkanová svůj post obhájila, v roce 1991, v době, kdy se občanské fórum začíná štěpit na několik samostatných politických subjektů, se Vlasta Parkanová stala členkou Občanské demokratické strany (ODA).

Po skončení volebního období nastoupila Vlasta Parkanová na post ředitelky odboru ministerstva zahraničních věcí a posléze ministerstva vnitra, po odchodu ministra spravedlnosti z řad ODA Jana Kalvody (odstoupil z důvodu neoprávněného užívání titulu JUDr.) nastoupila na jeho místo. Po demisi vlády Václava Klause po „sarajevském atentátu“ v roce 1997 se do stejné ministerské funkce vrátila v úřednické vládě Josefa Tošovského.

V roce 1998 se Vlasta Parkanová vrací do zákonodárného sboru, v parlamentních volbách byla zvolena jako nezávislá za KDU-ČSL. Členkou této strany se pak stala v roce 2001, zároveň se stala předsedkyní parlamentního klubu křesťanských demokratů. Poslankyní je Vlasta Parkanová dosud, po odchodu z KDU-ČSL v roce 2009 nyní hájí barvy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

První žena v křesle ministra obrany ČR

V roce 2007 si Vlastu Parkanovou, v té době nejpopulárnější političku v zemi, vybral premiér Mirek Topolánek do křesla ministra obrany. V této své funkci se Vlasta Parkanová stala zastánkyní a propagátorkou amerického radaru (součást protiraketového štítu USA) v Brdech, společně s Janem Vyčítalem nazpívala předělávku hitu Dobrý den, majore Gagarine jako dárek americkému prezidentu George Bushovi při příležitosti jeho návštěvy v České republice. Píseň vzbudila u veřejnosti rozporuplné reakce, Vlasta Parkanová, řečeno sportovní terminologií, ztratila hodně bodů.

Jako ministryně obrany stojí Vlasta Parkanová za celou řadou armádních zakázek, jednou z nich je i nákup letadel CASA  v roce 2009. Právě kauzu nákupu letounů CASA vyšetřuje nyní policie, podle které Vlasta Parkanová v záležitosti pochybila – proto policie žádá poslaneckou sněmovnu o vydání Parkanové v trestnímu stíhání.

11. července Poslanecká sněmovna Vlastu Parkanovou ke stíhání vydala, ve stejný den se Parkanová vzdala funkce místopředsedkyně sněmovny. Poslanecký mandát si ponechala.