Výročí dne – 22. června 1941: Operace Barbarossa začala, Němci postupují na Východ

[adsenseyu1]

Lebensraum. 22. června 1941 začal Hitler snít svůj krátký sen o germánském životním prostoru na Východě. Sen, za který zaplatilo životem 17 milionů civilních obětí, tři miliony německých a deset milionů sovětských vojáků.

Ve 3:15 ráno dal führer rozkaz k Drag nach Osten, pochodu na Východ, téměř čtyřmilionová německá armáda se dala do pohybu a překročila sovětské hranice.

To, co se nepodařilo Napoleonovi, dokáže hrdý germánský národ, hřímal Hitler. Dobýt Rusko je otázkou cti. Otázkou nutnosti. Operace Barbarossa. Blietzkrieg. Blesková válka. Do šesti týdnů budeme pochodovat po Rudém náměstí a večeřet v Kremlu!

Cílem byla spojnice Archangelsk-Astrachaň. Prostor pro 100 000 000 germánských osadníků

Cílem byla spojnice Archangelsk-Astrachaň. Rudá armáda zastavila postup wehrmachtu pod Moskvou a u Stalingradu. Nepadl ani Leningrad, město, kde dala Aurora v roce 1917 signál k bolševické revoluci. Tři roky byl obléhán, pokus o vyhladovění přežil. Přesto zpočátku německá armáda postupovala hluboko do nitra Sovětského svazu, obsadila Ukrajinu a Pobaltí a hnala se k ropným polím na Kavkaze. Získaná území měla být vyčištěna od Slovanů a Židů, měla se stát životním prostorem pro 100 milionů germánských osadníků.

Sovětský svaz nebyl na útok spojence (ano, nacistické Německo bylo v té době sovětským spojencem, alespoň dle paktu Molotov-Ribbentrop) připraven. Ale věděl o něm. Stalin už v roce 1940 dostával dostatek informací o chystaném německém útoku. Přesto dal rozkaz k nejvyšší pohotovosti Rudé armády až několik hodin před samotným útokem.

Bylo pozdě. Sovětský generální štáb byl zdecimován politickými čistkami třicátých let, nebylo nikoho, kdo by přinejmenším v prvních měsících opera Barbarossa dokázal německý postup zastavit.

Německý útok byl drtivý. Stejně jako Napoleon se i Hitler zastavil až před Moskvou

Hned v první den útoku německá luftwaffe zlikvidovala 2000 sovětských letadel, během července pak 152 německých divizí obsadilo celou západní část evropské části Sovětského svazu. Němci postupovali rychle dál, i díky podpoře civilního obyvatelstva, které wehrmacht zpočátku vítalo jako osvoboditele, především v Pobaltí a na Ukrajině.

Hitlerův sen o lebensraum se začal hroutit ještě v roce 1941, kdy Rudá armáda zastavila německá vojska před Moskvou. Stejně jako Napoleon se i Hitler zastavil před branami města, které je Rusům svaté. Pak přišel Stalingrad. A pak už jen ústup a tři miliony mužů, kteří se už nikdy neměli vrátit domů, do Německa.

Začátek operace Barbarossa si připomněl

Marcel Kupka

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *