V roce 1897 se začala psát novodobá éra upírské literatury. Twilight, J. R. Ward a Bratrstvo černé dýky, Škola noci a další moderní pohádky o vampírech a jejich krvavých choutkách mají svůj předobraz v postavě upírského knížete, jenž se jmenoval Dracula (také Drákula) a jehož přivedl na svět irský spisovatel Bram Stoker.
První anglické vydání Draculy spatřilo světlo světa 26. května roku 1897
Abraham „Bram“ Stoker se narodil do chudých poměrů 8. listopadu roku 1947 v irském Dublinu. Bramovo dětství bylo poznamenáno vážnou nemocí, která nebyla nikdy diagnostikována a která jej až do osmi let věku držela připoutaného na lůžku. Pak se „zázračně“ uzdravil, na příčinu nemoci ani uzdravení se nikdy nepřišlo.
Bram Stoker vystudoval historii a literaturu na Dublinské univerzitě, po studiích nastoupil jako státní úředník na Dublinský hrad. V roce 1878 se pak budoucí autor krvelačného Draculy oženil, jeho manželkou a matkou syna Noaha se stala expartnerka Oscara Wildea. Po sňatku manželé odešli do Londýna, kde pak Bram Stoker žije až do své smrti v roce 1912.
Záhadná nemoc v dětství, během níž mu údajně často pouštěli žilou (že by tady byla příčina pozdějšího zájmu o krev?), matka, vyprávějící vystrašenému synkovi černočerné příběhy irského folkloru.
Později studium Alžběty Báthoryové, slavné Čachtické paní a neméně slavného Vlada Tepeše, zvaného Napichovač, jednoho ze středověkých vládců rumunské Transylvanie. To vše mohlo ovlivnit a také ovlivnilo Brama Stokera při psaní Draculy, Vlad Tepeš se stal Draculovým fyzickým předobrazem.
Dracula byl od svého prvního vydání čtenářsky velmi úspěšný – epistolární forma (tj. román v dopisech a deníkových záznamech) napínavé téma ještě umocnila, čtenáři brali knihkupecké pulty útokem. Kritika už tak nadšená nebyla, ale popravdě, kterého spisovatele zajímá kritika víc než názor čtenáře, že?
Bram Stoker: Dracula (anotace knihy)
Dracula je první zpracování upírské legendy do románové podoby.
S vkusem, s ohledem na reálie a se znalostí vampyrismu se Bramu Stokerovi (1847–1912) podařilo vzkřísit v povědomí milionů čtenářů prastarou legendu, provázející lidstvo odnepaměti. Do typicky měšťácké společnosti devatenáctého století, do prostředí viktoriánské Anglie umístil Stoker příběh, v němž s tmou a zkázou zápolí obyčejní lidé, nucení bojovat zbraněmi stejnými jako síla zla – symboly a prostředky čerpanými ze středověkých mýtů.
Předobrazem hraběte Draculy je historická postava vlašského vojvody Vlada, panujícího v druhé polovině 15. století, jehož ukrutnost a krvavé skutky byly tak pověstné, že podle lidového podání byl prý spolčen s ďáblem.
TIP: Podívejte se, které knižní vydání Drákuly je nejoblíbenější.
Knižní Dracula začal záhy zajímat filmaře. První filmová adaptace, která také patřila k prvním filmovým snímkům, neberoucím zřetel na autorská práva (Dracula se kvůli autorským právům jmenuje ve filmu Orlok), se jmenovala Upír Nosferatu.
Černobílý, a samozřejmě němý, snímek natočil v hlavní roli s Maxem Schreckem v roce 1922 režisér Friedrich Murnau. V roce 1931 je natočena první adaptace hollywoodská a také patrně nejznámější. Jmenuje se Dracula a titulní role se famózně zhostil Béla Lugosi.
Pro nás, obyvatele České republiky, je zajímavé to, že postava Draculy se stala námětem jednoho z nejúspěšnějších českých muzikálů. Ano, hovoříme o muzikálu Karla Svobody z roku 1995.
TIP: Drákula jako komiks? Tenhle je nejpovedenější podle čtenářů i kritiky!
Ještě jednou Dracula. V roce 2009 napsal kanadský spisovatel Dacre Stoker, vzdálený příbuzný Brama Stokera, pokračování slavného románu svého prapředka. Nazval jej Dracula: Nesmrtelný (u nás vydal Albatros v roce 2009).