Výročí dne – 29. května 1953: Dobytí Mount Everestu

Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí. V legendách se o nejvyšší hoře světa hovoří s posvátnou úctou. Na jejím vrcholu dle pověr démoni a bohové. Lidem jsou špičky himalájských obrů zapovězeny. I ta, kterou má ve výšce 8850 m. n. m. Mount Everest, nejvyšší hora světa.

První pokus? V roce 1921

Horu, která získala své jméno po britském geodetovi George Everestovi, se pokoušelo zdolat mnoho výprav. Ta první se k hoře, zvané v Číně Ču-mu-lang-ma a v Nepálu Sagarmátha, vypravila v roce 1921. Expedice, vedená George Mallorym, vystoupala do nadmořské výšky 7060 metrů, dosáhla severního sedla a vydala se na sestup.

Další pokusy. Lavina a smrt Malloryho

O rok později se Mallory (a dalších 12 horolezců) pokusilo dobýt už samotný vrchol. Do Himalájí přijeli pod vedením Charlese Bruce, společně s nimi se k obávané hoře vypravilo i 160 domorodých nosičů. Expedice celkem třikrát podnikla útok na vrchol, ani jednou ale neuspěla. Při třetím, nejúspěšnějším, pokusu dosáhl Mallory a další čtyři horolezci mety 8326 metrů nad mořem. Pak se utrhla lavina, která zabila sedm nosičů. Výstup byl ukončen.

Být prvním člověkem na nejvyšší hoře světa. Je to velké lákadlo, velký magnet. V roce 1924 se Mallory a dalších 12 britských horolezců o zdolání vrcholu pokoušejí opět. První dva pokusy byly neúspěšné. Ke třetímu se odhodlali už jen Mallory a Andrew Irvine. Nikdy se nevrátili. Hora si vybrala svoji daň, Irvinův cepín byl nalezen v roce 1933 (při čtvrté britské výpravě k Everestu) ve výšce 8560 metrů, tělo George Malloryho se podařilo objevit až v roce 1999 (v 8155 metrech nad mořem).

V průběhu desetiletí se uskutečnilo několik dalších pokusů vystoupit na vrchol Mount Everestu, v roce 1934 se například o prvovýstup pokusil Angličan Maurice Wilson. Kam se až dostal? Neví se. Hora ho pohltila.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 16. 8. 1921. Nikola Šuhaj, konec legendy

Konečně se podařilo! 29. května 1953

Když v roce 1950 povolil přístup k hoře ze svého území Nepál, závody v dobytí nejvyšší hory světa mohly začít znovu. V roce 1952 se uskutečnila švýcarská expedice, která si dávala za cíl prozkoumat možnosti výstupu z nepálské strany. Její člen, Raymond Lambert vystoupal do výše 8595 metrů, čímž stanovil nový výškový rekord. Doprovázel jej šerpa Tenzing Norgay, muž, který se o rok později objal na nejvyšším vrcholu světa s novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym při prvním úspěšném výstupu na Mount Everest.

Stalo se tak 29. května roku 1953. Sir Edmund Percival Hillary a šerpa Tenzing Norgay stanuli na vrcholu hory zvané Mount Everest.