Zemřel reverend Moon, zakladatel Církve sjednocení

Son-mjong Mun, známý spíše jako reverend Moon. Zakladatel náboženského hnutí Církev sjednocení (moonisté) a miliardář, který svoji kariéru začínal v komunistické Severní Koreji. Dnes, 3. září 2012, reverend Moon zemřel v nemocnici nedaleko Soulu. Bylo mu 92 let. Pro své stoupence pořádal od roku 1960 tzv. Obřady požehnání (hromadné svatby někdy zcela neznámých partnerů), pro své odpůrce byl jedním z nejnebezpečnějších sektářů posledních několika desítek let.

Narodil se jako Mun Jong-Mjong 25. února roku 1920 ve vesnici Sangsa-ri v rolnické oblasti (dnes patří severokorejskému režimu). V mládí dle svých slov spatřil Ježíše Krista, který jej vyzval, aby pokračoval v jeho misi a budoval Království nebeské na zemi. Stalo se tak 17. dubna roku 1935.

Po střední škole (dokončil si v roce 1938) studoval Son-mjong Mun elektrotechniku v japonském Tokiu, kde se také poprvé věnoval náboženské činnosti. Za ni byl v roce 1944 zatčen japonskou policií, mučen a vězněn.

Mezitím se v roce 1943 oženil, záhy nato začal budovat vlastní církev. Po druhé světové válce kázal v severní Koreji, kde byl v roce 1948 jako „protikomunistický živel“ zatčen a odsouzen na pět let do pracovního tábora. Vysvobodila jej korejská válka, v roce 1951 překročil hranici demilitarizované zóny a setkal se (po několika letech) v jižní Koreji s manželkou.

V jižní Koreji začal reverend Moon s budováním své církve – oficiálně byla Církev sjednocení zaregistrována v roce 1954. Během následujících dvaceti let dokázal reverend Moon své učení rozšířit do celého světa, od roku 1971 pak žil a působil ve Spojených státech, kde se mimo jiné postavil v aféře Watergate za prezidenta Nixona, v němž viděl pevnou hráz v boji proti komunismu. V roce 1982 reverend Moon založil liberální deník The Washington Times.

Reverend Moon si vždy dokázal najít cestu k mocným své doby. Kromě prezidenta Nixona se stýkal s Ronaldem Reaganem, setkal se se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem, v roce 1991 se pak dokonce vypravil do nepřátelské severní Koreje, kde se stal hostem diktátora Kim Ir-sena. V roce 1995 navštívil Českou republiku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Opilý prezident? Nejen Miloš Zeman. Také Jelcin nebo třeba Nixon

V roce 2008 se vzdal reverend Moon vedoucí role v Církvi sjednocení, nahradil jej jeho nejstarší syn Hjung-džin Mun. 3. září roku 2012 pak Son-mjong Mun, muž, který dráždil především katolickou církev svým netradičním pojetím křesťanství, v nemocnici poblíž jihokorejského Soulu zemřel. Bylo mu 92 let.