Charles Chaplin. Věčný tulák Charlie

Charles Spencer Chaplin, americký filmový herec, scénárista a producent britského původu, jedna z největších osobností světové kinematografie vůbec a zároveň jedna z největších osobností éry tzv. němého filmu a patrně nejvýznamnější osobnost filmové grotesky první poloviny 20. století, přichází na svět 16. dubna roku 1889 v Londýně v herecké rodině – od svých pěti let pak Chaplin vystupuje ve svých prvních divadelních (pantomimických) představeních.

Dětství a mládí Charlese Chaplina je neradostné – vyrůstá v chudobinci (matka je několikrát hospitalizována na psychiatrické klinice, otec od rodiny odešel), později se pak živí v mnoha různých povoláních: je tiskařem, kamelotem či poslíčkem, nakonec ale nicméně získává angažmá u jedné z londýnských divadelních společností.

Zlom v Chaplinově životě přichází v roce 1914, kdy se s divadelní společností dostává na turné po Spojených státech amerických – získává angažmá ve společnosti M. Senneta, jenž jej jen v roce 1914 obsazuje do třiceti pěti krátkých němých filmů, v nichž Chaplin, poprvé použivší svůj později tak slavný kostým (buřinka, pytlovité kalhoty, ošuntělý kabát, velké, nepadnoucí boty a hůlku), dokonale využívá svůj neobyčejný komický talent.

Rok 1914 dává vzniknout mimo jiné filmům „Chaplin na automobilových závodech“, „Chaplin šťastným otcem“, „Chaplin spravuje zuby“, „Chaplin v zábavním parku“ či „Chaplin banditou“.

V roce 1915 Chaplin Sennetovu společnost opouští a přechází ke společnosti Essanay, pro kterou pak natočí během pouhého roku dalších třináct grotesek – např. „Chaplin boxerem“ či „Chaplin tulákem“ (tady se poprvé objevuje později jedna z ústředních postav dalších Chaplinových snímků, a to „věčný tulák“ Charlie).

Mezi roky 1916-1918 pak Charles Spencer Chaplin patří mezi největší hvězdy filmové (němé) grotesky – v tomto období vznikají mimo jiné filmy jako „Chaplin hasičem“, „Chaplin v lázních“, „Chaplin strážcem veřejného pořádku“, „Chaplin na kolečkových bruslích“, „Dobrý voják Chaplin“ či „Psí život“. Od roku 1917 přitom Charles Chaplin točí pro společnost First National.

V roce 1918 pak Chaplin zakládá vlastní filmovou a produkční společnost, o rok později, v roce 1919 pak stojí, společně s Mary Pickfordovou a několika dalšími slavnými herci té doby, za vznikem společnosti United Artists, v jejíž produkci pak natáčí svá nejslavnější díla – prvním z nich je film „Kid“ (1921), Chaplinův první celovečerní snímek, přesahující svým sociálním podtextem tehdejší obvyklou komediální produkci.

Druhým celovečerním snímkem Charlie Chaplina je pak film „Zlaté opojení“ (1925), tragikomický snímek, v němž „tulák Charlie“ žije svůj život na Aljašce v době zlaté horečky.

V roce 1931 pak přichází na plátna kin Chaplinův první film zvukový (ovšem bez dialogů, pouze s hudebním doprovodem), a to film „Světla velkoměsta“.

V roce 1936 vzniká Chaplinův ostře sociálně laděný snímek“Moderní doba“, vysmívající se přetechnizovanému světu „moderní doby“, o čtyři roky později pak Chaplin točí film „Diktátor“ (1940), jenž je Chaplinovým politickým a protiválečným protestem, reagujícím na politiku Německa a jeho „vůdce“ A. Hitlera (viz Hitler, Adolf).

Po skončení druhé světové války vzniká v roce 1947 Chaplinův film „Monsieur Verdoux“, snímek, v němž Chaplin poprvé jako herec promluví – film vypráví příběh vraha žen, vraždícího pod vlivem právě skončených válečných útrap a nepříznivých sociálních okolností.

V roce 1952 vzniká Chaplinův poslední velký filmový snímek (poslední, v němž sám účinkuje) a to snímek „Světla ramp“ – ve filmu Chaplin zosobňuje roli stárnoucího klauna, který touží ještě alespoň jednou zažít potlesk publika.

Rok 1952 znamená pak v Chaplinově životě významný předěl – Chaplin, pronásledovaný na počátku padesátých za meccarthyovského tažení ve Spojených státech za údajnou neamerickou činnosti, Spojené státy opouští a odchází do Švýcarska, kde pak bude žít až do své smrti.

Během svého švýcarského působení pak Charles Chaplin natočí (již jen jako režisér, sám ve snímcích neúčinkuje) ve Velké Británii filmy „Král v New Yorku“ (1957) a „Hraběnka z Honkongu“ (1966), v roce 1972 je mu pak udělena cena Americké filmové akademie Oscar za celoživotní dílo, v roce 1975 je Chaplin povýšen anglickou královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu.

Charles Spencer Chaplin, známý spíše jako Charlie Chaplin, muž, s jehož jménem jsou neoddělitelně spojeny pojmy jako filmové groteska či tulák Charlie, umírá 25. prosince roku 1977 ve Švýcarsku.