Milan Cais. Frontmana kapely Tata Bojs trápí tinnitus

Pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání nebo cvakání v uších – to všechno je jev, který lékařská věda označujejako tinnitus. V naprosté většině případů nemá tinnitus žádnou objektivní příčinu, přitom člověka, který jím trpí, může obtěžovat až k zešílení.

V minulosti postihl tinnitus mnoho slavných osobností – Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Martin Luther nebo Vincent van Gogh. Dnes, nejspíše i v souvislosti se současným životním stylem a hlukem, který nás prakticky neustále obklopuje, jím trpí stále více lidí. Veřejně o svém boji s „pískáním v uších“ mluví třeba kytarista Michal Pavlíček, spisovatel Jáchym Topol nebo exprezident Miloš Zeman.

Jedním z posledních „postižených“, který se o svém problému s tinnitem rozhodl veřejně vystoupit, je výtvarník a frontman pražské kapely Tata Bojs Milan Cais. Jeho příběh přinese v úterý 13. června pořad Třináctá komnata České televize.

Poprvé si nepřetržitého a hlasitého „pískání v levém “ všiml Milan Cais v roce 2019 během odpočinku v Jeseníkách. Následoval rok, kdy se s tinnitem sžíval. Jak neustálý boj, který jako hudebník vnímá ještě intenzivněji než kdokoli jiný, prožívá, se diváci a fanoušci Tata Bojs dozví v už zmíněné Třinácté komnatě.

Životopis Milana Caise? S Mardošou založili Tata Boys už na základní škole

Stalo se tak na pražské Hanspaulce, čtvrti, které další českému hudebnímu světu nemálo zajímavých tváří. V Praze se Milan Cais také narodil, stalo se tak 25. května roku 1974. První koncert si mladí hudebníci (Tata Boys) odbyli už v roce 1988 (den po koncertě dostali svoje poslední školní vysvědčení), dnes patří kapela kolem Milana Case a Marka Huňáta (Mardoša) mezi špičku české alternativní scény.

Vydali na 10 alb, další nahrály se symfonickým orchestrem, a i když se jim mainstreamová rádia spíše vyhýbají, jsou jejích koncertní turné vyprodaná. V roce vydali Tata Boys přelomové album Nanoalbum, za které získali čtyři sošky Anděla.

Milan Cais je také oceňovaný výtvarník

Milan Cais je nejen výborný bubeník a zpěvák, od mládí se věnuje výtvarnému umění. Vystudoval střední grafickou školu, poté v letech 1992-1999 vystudoval pražskou AVU v sochařském ateliéru Davida Demartiniho. Milan Cais je autorem mnoha vizuálních instalací, mezi jeho nejznámější díla patří Noční hlídač instalovaný v roce 2000 na střechu budovy Goethe institutu v Praze. V roce 2015 pak vytvořil skleněnou plastiku udělenou toho roku laureátům Ceny Paměti národa.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Tajemství věků. Objev vchodu do Tutanchamonovy hrobky ohromil svět

Osobní život Milana Caise? Je ženatý, s manželkou Klárou vychovávají dvě dcery – Evelínu Miu a Johanku.