Rudolf Hrušínský. Umělec, který prošel zkouškami doby

Dokonale dokázal ztvárnit charakterní role morálních autorit, na druhou stranu je asi nejlepším představitelem Josefa Švejka v historii české kinematografie. Milovníci detektivek nedají dopustit na jeho majora Kalaše z černobílých detektivek šedesátých let 20. století, ve kterých mu skvěle přihrával Radoslav Brzobohatý. To všechno byl Rudolf Hrušínský, muž s charakterem na plátně i v životě.

Životopis Rudolfa Hrušínského? Byl pokračovatelem slavných hereckých rodů

Legendární herec Rudolf Hrušínský se narodil 17. října 1920 v Nové Včelnici a byl českým divadelním a filmovým hercem, režisérem, a v době po Sametové revoluci v jednu dobu dokonce i poslancem. Herectví měl v krvi – jeho maminkou byla Hermína Červíčková, tatínkem pak Rudolf Böhm, oba potomci starých hereckých rodů.

Herecká kariéra samotného Rudolfa Hrušínského začala ve 30. letech 20. století, brzy se propracoval mezi elitní české herce, proslavené schopností ztvárnit širokou škálu charakterů.

Hrušínského herecké umění se projevovalo v mnoha rovinách. Mezi jeho nejvýznamnější role patří Josef Švejk, démonický pan Kopfrkingl ve filmu „Spalovač mrtvol“, nezkrotný bacilonosič Prepsl ve filmu „Pozor, vizita!“ nebo stoický doktor Skružný v komedii „Vesničko má, středisková“ režiséra Jiřího Menzela.

V roce 1968 se Hrušínský stal jedním z prvních padesáti signatářů dokumentu 2000 slov, což mělo pro něj vážné důsledky během období normalizace. Po odmítnutí odvolat svůj podpis z dokumentu byl nucen čelit zákazu práce v divadle, filmu a rozhlase, což mělo negativní dopad nejen na jeho kariéru, ale i na jeho zdraví a finanční situaci rodiny.

Jeho návrat k filmu umožnil František Vláčil, který s ním natočil film „Dým bramborové natě“. Hrušínský následně pokračoval v práci na filmech jako „Adéla ještě nevečeřela“ nebo „Kulový blesk“.

V roce 1977 podepsal Antichartu, což mu umožnilo znovu pracovat v plném rozsahu. V roce 1988 byl oceněn titulem národního umělce. Po sametové revoluci v roce 1989 se krátce zapojil do politiky a stal se poslancem za Občanské fórum.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Steven Seagal. Pan aikidó (životopis)

Rudolf Hrušínský zemřel 13. dubna 1994 v Praze. Jeho dílo a význam pro českou kulturu zůstávají nezapomenutelné. Herectví se věnují i jeho dva synové – Jan, který je zároveň majitelem a ředitelem pražského Divadla na Jezerce, a Rudolf, který hraje například v nekonečném seriálu televize Nova Ulice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *