Jiří Paroubek. Neoblíbený politik

Jiří Paroubek, český politik, někdejší předseda české vlády a v poslanec, bývalý předseda ČSSD (od roku 2006, kdy nahradil Stanislava Grosse), který je pro svoji povahu značně neoblíben především mezi mladými voliči, se narodil (možná trochu symbolicky) 21. srpna roku 1952 v Olomouci, kde také do svých šesti let vyrůstal u prarodičů – teprve v roce 1958 se Jiří Paroubek stěhuje za svými rodiči, kteří pracují v Praze.

Vzdělání získává Jiří Paroubek nejprve na Gymnáziu Jana Nerudy, po maturitě pokračuje ve studiu na obchodní fakultě VŠE – absolvuje v roce 1976. Jako student se Paroubek poprvé angažuje v politice, když za nastupující normalizace Gustáva Husáka v roce 1970, jako osmnáctiletý, vstupuje do Československé strany socialistické (byla součástí jednotné Národní fronty). Členem této strany pak paroubek bude až do roku 1986.

Po dokončení studia Paroubek působí v mnoha manažerských pozicích v tehdejších socialistických podnicích, nakonec se přes pozici hlavního ekonoma dostává až na ředitelské místo největšího předlistopadového provozovatele pohostinských služeb, který je státní podnik RaJ (Restaurace a jídelny). V roce 1989 Paroubek působí jako ředitel státního podniku Obuv Praha.

Listopad 1989 je i pro Paroubka okamžikem velkých změn – začíná podnikat a politicky se angažuje v nově se rodící sociální demokracii, jejímž členem se stává ještě v roce 1989 – v roce 1990 je Paroubek zvolen ústředním tajemníkem strany, mezi roky 1990 až 1996 je členem ústředního výboru ČSSD. Už v roce 1993 kandidoval na předsedu ČSSD, ve volbě ale zvítězil pozdější premiér a třetí český prezident Miloš Zeman.

V devadesátých letech 20. století a v prvních pěti letech století jedenadvacátého se Jiří Paroubek (mimochodem, obviňovaný ze spolupráce s StB – krycí jméno Roco, a mající za sebou několik podnikatelských afér, které nikdy nebyly uspokojivě vyšetřeny) pomalu dostává do vysoké politiky.

Do nejvyšších pater politiky Jiří Paroubek poprvé nahlédne v roce 2004, kdy se stává ministrem pro místní rozvoj ve vládě Stanislava Grosse – v roce 2005, když Grossova vláda padne, se Jiří Paroubek stává předsedou vlády České republiky sám. Stanislava Grosse pak v roce 2006 Jiří Paroubek nahradí i v čele sociální demokracie.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Michal Redl. Spolupracovník Krejčíře táhne ke dnu STAN

Jiří Paroubek byl kontroverzní postavou české politiky – mnoha lidem vadil především jeho ambivalentní vztah ke komunistům a jeho neochota k jakémukoli kompromisu. Nejspíše i proto nebyl v roce 2010 po parlamentních volbách schopen sestavit vládu. Na to rezignoval i na funkci předsedy ČSSD, kde ho nahradil Bohuslav Sobotka.

V roce 2011 se pak Jiří Paroubek poprvé pokusil o návrat do politiky. Založil stranu Národní socialisté – Levice 21 (později jen LEV 21), v žádných volbách, kterých se jako její předseda zúčastnil, neuspěl. V roce 2016 stranu opustil a odešel podle vlastních slov na politický odpočinek.

Osobní život Jiřího Paroubka? Dvakrát se oženil, dvakrát se rozvedl. Po rozpadu manželství se Zuzanou Paroubkovou se jeho druhou ženou stala o dvacet let mladší tlumočnice Petra Paroubková, za svobodna Kováčová. Ani tento vztah nevydržel. Manželé se v roce 2017 rozešli, i dál společně vychovávají dceru Margaritu.

V roce 2023 se Paroubek pokusil už o několikátý pokus o návrat do vysoké politiky. V únoru oznámil založení spolku Nespokojení, do kterého by chtěl v průběhu sloučit všechny levicově smýšlející voliče nespokojené se současným vývojem v Česku.