Josef Váňa: Žokej, který má vlastní film

O žokejích se v Česku filmy netočí. Až na jednu výjimku, a tou je žokej Josef Váňa, jediný český žokej, který dostal z rukou prezidenta republiky (v tomto případě to byl Václav Klaus) státní vyznamenání – medaili Za zásluhy. Dokumentární film, který se jmenuje Váňa a má podtitul Největší závod je život sám, bude v českých kinech promítán od 6. září, malou ochutnávku z něj přinesl 47. filmový festival v Karlových Varech.

Životopis slavného žokeje? Josef Váňa, přezdívaný Jovan, český žokej, trenér, chovatel a (zatím) osminásobný vítěz Velké Pardubické, se narodil 20. října 1952 ve Slopném nedaleko Zlína. V mládí se Josef Váňa živil v různých, převážně dělnických povoláních. Začínal jako ošetřovatel koní, od této práce ale brzy zběhl a živil se jako pomocný dělník v několika profesích.

Jezdil na krávě, na koze i na praseti. Kůň je ale kůň

Ke koním se vrátil jako osmadvacetiletý, když už věděl, co chce v životě dokázat. Chtěl závodit a vyhrávat. Jeho snem byla Velká Pardubická. A další slavné dostihy.

Na něčem jezdit, to bylo Josefu Váňovi vlastní už od dětství. Nebyly si před ním jisté kozy ani krávy, nejraději ale samozřejmě jezdil na koních. Svedl se svést ali i na praseti, když na to přišlo. Talent pro jezdecký sport bezesporu měl, tělesné proporce ostatně také – na žokeje je vysoký ideálních 166 centimetrů.

Svůj první dostih Josef Váňa jel v roce 1979, první klisnou, na které závodil a také vyhrál, byla Kalina. Na start Velké Pardubické, nejslavnějšího překážkového dostihu u nás, se žokej Váňa poprvé postavil v roce 1985. V sedle Paramona dojel na druhém místě. Podle svých slov by zvítězil, zdrželo jej znovunasednutí na koně po pádu na Hadím příkopu.

Osm vítězství na Velké pardubické. Nepřekonatelný rekord

V roce 1987 Josef Váňa na Velké Pardubické už zvítězit dokázal, když sedlal slavného Železníka. V sedle Železníka žokej Váňa zvítězil ještě třikrát – v roce 1988,1989 a naposledy v roce 1991.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jiřina Ptáčníková: Zlatá tyčkařka z ME 2012 v Helsinkách

Na začátku devadesátých let se Josef Váňa dává, tak jako mnoho jiných, na podnikání. Založil společnost Jovan v Bohuslavi u Karlových Varů, předmětem podnikání byl chov závodních koní.

V roce 1997 matador Váňa opět zvítězil na Velké Pardubické, tentokrát v sedle Vronského, další tři vítěství si přisla na účet v letech 2008,2010 a 2011 v sedle Tiumena. Je to neuvěřitelné, ale svoji zatím poslední Velkou Pardubickou vyhrál Váňa krátce před oslavou šedesátých narozenin. Ty oslaví letos, bude zajímavé, zda se Váňa pokusí svůj triumf v pardubické steeplechase obhájit.

Josef Váňa skvělé koně nejen sedlá, výborné závodníky také vychoval, koně, které vedl jako trenér, vyhráli Pardubickou celkem devětkrát. Dvakrát byla úspěšná kobylka Sixteen s žokejem Josefem Bartošem (2007) a 2008, v roce 2006 vyhrál Decent Fellow, v roce 2001 Falco, v roce 1996 Cipísek. V roce 2011 vyhrál Váňův kůň Roches Cross 91. české derby.

Byl klinicky mrtvý, dva měsíce po těžkém pádu už zase stál na startu

Žokej Josef Váňa je veřejnosti dobře známý i svým nezdolným optimismem a životní silou, která mu pomáhá překonat i ta nejtěžší zranění. Jedno přežil téměř zázrakem, když jej po pádu při závodě v německém Iffezhaimu u Baden-Badenu 5. června 1994 zalehl plnou vahou jeden z koňů. Váňa byl v hlubokém kómatu, několikrát došlo ke stavu známému jako klinická smrt. Lékaři nevěřili, že bude moci normálně chodit a normálně se pohybovat, Váňa je překvapil. Dva měsíce po úraze už opět seděl v sedle a čekal na startovní výstřel, který jej pošle do dalšího dostihu.

Žokej Josef Váňa je největším osobností dostihového sportu u nás, dokumentární film, který bude v českých kinech uváděn od září, bude zcela jistě stát za to. Zaujme zcela jistě nejen fanoušky dostihového sportu, fenomén Váňa již dávno jeho hranice překonal. Váňa je nesmrtelný a „nezničitelný“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jan Bárta: Hájí s Romanem Kreuzigerem barvy ČR na olympiádě v Londýně

Sportovní úspěchy Josefa Váni ocenil i prezident Václav Klaus – ten mu 28. října 2009 udělil medaili Za zásluhy.