Oscar Pistorius: Beznohý běžec poprvé na olympiádě. Ne na paralympiádě

Oscar Pistorius. Na atletickém oválu je tento běžec krátkých a středních tratí pro diváky i soupeře nepřehlédnutelný. Nemá nohy.

Pro běžce vcelku zásadní hendikep. Ne pro něj. Závodí se zdravými soupeři, v roce 2011 se zúčastnil mistrovství světa v korejském Tegu, kde závodil v běhu na 400 metrů. Na olympijských hrách v Londýně bude startovat už v sobotu 4. srpna 2012. Ve stejné disciplíně. Oscar Pistorius, atlet, který běhá na protézách z uhlíkových vláken.

Narodil se 22. listopadu roku 1986 v Sandtonu v Jihoafrické republice. V Česku bychom možná řekli, že se narodil postižený, všude jinde říkají, že se narodil s vrozeným hendikepem, znevýhodněním – narodil se bez holenních kostí, ve věku jednoho roku mu pak byly obě nohy pod koleny amputovány. V patnácti přišla další rána – zemřela mu maminka, která mu byla velkou oporou.

Oscar Pistorius ale nikdy nerezignoval, už na střední škole sportoval (pomáhaly mu protézy, upravené na míru) se zdravými spolužáky, hrál ragby či tenis, nejvíce času a úsilí nicméně věnoval atletice a především pak běhům na krátkých a středních tratích.

První velký sportovní úspěch Oscar Pistorius slavil v roce 2004 na paralympiádě v Aténách – v nejkratším sprintu (100 m) získal bronzovou medaili, v běhu na 200 metrů pak stříbro.

Před dalšími olympijskými hrami, které se konaly v roce 2008 v Pekingu, Oscar Pistorius prohlásil, že se chce zúčastnit závodu na 400 metrů se zdravými sportovci – atletická federace jeho start zakázala, nicméně mezinárodní sportovní arbitráž ve švýcarském Laussanne mu dala za pravdu, že má právo se olympiády zúčastnit. Pokud tedy splní kvalifikační limity. To se v případě Pekingu nestalo, Pistorius musel další čtyři roky počkat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 20. června 1976: Antonín Panenka, Bělehrad, vršovický dloubák

Do čínské metropole beznohý atlet nakonec ale přeci jen jel – na paralympijských hrách pak vyhrál všechno, co se dalo, stal se paralympijským vítězem v závodě na 100, 200 i 400 metrů.

Se zdravými atleti poměřil jihoafrický běžec, přezdívaný také „beznohý gepard“ (podle anglického názvu pro speciální karbonové protézy, na kterých běhá), síly poprvé na mistrovství světa v korejském Tegu 2011 – mezi jednotlivci vypadl v semifinále (400 metrů), v rozbězích a semifinále na  4 x 400 metrů rozbíhal později stříbrnou jihoafrickou štafetu.

Oscar Pistorius, přesto sám o sobě mluví jako o člověku, který se vlastně moc neliší, jen nemá nohy, je člověkem, který zaslouží obdiv. Věřme, že se mu na londýnské olympiádě bude dařit. Zasloužil by si to zcela jistě. Good luck, Oscar!