Atentát na Heydricha. Jak ho vidí spisovatelé?

Himmlers Hirn heißt Heydrich. Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. O postavení bývalého námořníka v hierarchii SS to říká vše. Snad i proto mohl mít pocit, že je nezranitelný.

Onoho květnového dne (bylo slunečno, nebe bez mráčku) cestoval říšský protektor Čech a Moravy svým otevřeným vozem Mercedes ze zámečku v Panenských Břežanech, který si vybral za své protektorátní sídlo, do úřadu na Pražský Hrad.

V zatáčce nedaleko pražské Bulovky na něj zaútočili českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Heydrich po útoku, jako uvědomělý a hrdý esesman, začal Kubiše pronásledovat, ač byl těžce raněn a zlomené žebro mu roztrhlo slezinu. Nakonec 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce umírá. Operace Antropoid končí. Výsledek – vykonáno.

Osobou Reinharda Heydricha i atentátem se nechala inspirovat řada beletristických i populárně naučných knih. Dva nejznámější beletristické pokusy bych při příležitosti sedmdesátého výročí atentátu na „blonďatou bestii“ připomněl.

Jiří Šulc: Dva proti Říši

Jiří Šulc zazářil na českém literárním nebi jako kometa. Napsal sice i další (historické) romány, ale laťku, kterou nasadil svým debutem Dva proti Říši, v němž beletristicky zpracoval atentát na Reinharda Heydricha a za který získal v roce 2007 Literární cenu Knižního klubu, podle mého názoru už nepřekonal.

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa.

Knihu Dva proti Říši vydalo nakladatelství Knižní klub v roce 2007.

Laurent Binet: HHhH

Poněkud zvláštní název (ano, je to zkratka věty Himmlers Hirn heißt Heydrich z úvodu článku) patří románu, jenž byl v roce 2010 ve Francii oceněn prestižní Goncourtovou cenou pro nejlepší debut. Laurent Binet vykresluje okolnosti „nejodvážnějšího protinacistického činu v dějinách druhé světové války“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jackie Chan? Konec kariéry akčního hrdiny

Je květen 1942 a výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš se připravují na cíl operace Antropoid: zabít Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, „pražského kata“ a „blonďatou bestii“.

Druhého nejvyššího muže v hierarchii SS provází šeptem pronášená tajemná zkratka HHhH: Himmlers Hirn heißt Heydrich – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Ne nadarmo – Heydrich totiž patří k hlavním organizátorům židovského holocaustu neboli Endlösungu… Strhující prvotina francouzského spisovatele Laurenta Bineta.

Pozor! Dotisk Binetovy knihy vyšel právě dnes (23. května). Poprvé vyšla kniha HHhH česky v roce 2010 a vydalo ji nakladatelství Argo.

Dlužno dodat, že 23. května vyšlo také první české vydání knihy Můj život s Reinhardem, jejíž autorkou je Lina Heydrichová, Heydrichova manželka.