František Vláčil. Legenda české kinematografie

Markéta Lazarová a Údolí včel. Dva z nejoceňovanějších snímků české kinematografie mají jednoho společného jmenovatele – osobu režiséra. Pod oběma je podepsán František Vláčil, vizuální génius, který patřil mezi nejzářivější hvězdy tzv. nové vlny československého filmu v šedesátých letech 20. století.

Životopis Františka Vláčila? Svět i život viděl ve filmových obrazech

František Vláčil se narodil 19. února 1924 v Českém Těšíně. Po válce vystudoval estetiku a dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně. Právě tady získal základy, díky kterým se později stal ceněným filmovým režisérem, scenáristou, ale také malířem a grafikem.

Po studiích (absolvoval v roce 1951, kdy komunistický režim v Československu utahoval po únorovém převratu v roce 1948 snad nejvíce šrouby) Vláčil pracoval nejprve v loutkovém, později v naučném filmu.

Svůj filmový debut natočený na Barrandově režíroval František Vláčil v roce 1960 – a hned to byla velká událost, snímek „Holubice“ jej prakticky ihned katapultoval mezi hvězdy československé nové vlny 60. let. Film byl oceněn na MFF v Benátkách.

Stále ještě v šedesátých letech následovaly další slavné snímky – „Ďáblova past“ (1961), „Markéta Lazarová“ (1967), „Údolí včel“ (1967), kde se poprvé výrazněji ve filmu objevila Věra Galatíková, a „Adelheid“ (1969). Snímek „Markéta Lazarová“, ve kterém hlavní roli ztvárnila tehdy začínající slovenská herečka Magda Vašáryová, byl později vybrán coby nejvýznamnější český film století v anketě kritiků. V období normalizace byl František Vláčil jako mnoho dalších nucen opustit Barrandov a v době zákazu se věnoval natáčení krátkých filmů.

V pozdějších letech František Vláčil natočil další filmové skvosty – „Dým bramborové natě“ s výborným Rudolfem Hrušínským v roli venkovského lékaře (1976), „Stíny horkého léta“ (1977), „Hadí jed“ (1981) a další. Vláčil se věnoval i režii televizních filmů a dokonce se objevil v několika filmech v malých rolích – příkladem jsou například Slavnosti sněženek režiséra Jiřího Menzela podle knihy Bohumila Hrabala.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jiřina Jirásková. Noblesa jí byla vlastní

Za svou práci obdržel František Vláčil řadu ocenění, včetně titulu zasloužilý umělec (1968) a národní umělec (1988). V roce 1994 získal Českého lva za celoživotní umělecký přínos českému filmu a byl prezidentem České filmové a televizní akademie.

František Vláčil zemřel 27. ledna 1999 v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *