Idi Amin. Řezník z Kampaly

Kdy přesně se narodil, nevíme. Co ale víme, je to, že Idi Amin, jeden z nejbrutálnějších afrických dikátorů 20. století, se narodil jako syn šamanky, stal se několikanásobným ugandským šampionem v boxerské těžké váze, závodně plaval a hrál ragby a za jeho krutovlády přišlo o život na tři stovky tisíc ugandských civilistů, často krutou a trýznivou smrtí.

Životopis Idi Amina? Stěží vychodil základní školu, Uganda mu přesto (strach) ležela u nohou

Idi Amin Dada Oumee, jak zní jeho celé jméno se narodil někdy kolem roku 1925 v Koboko v dnešní severozápadní Ugandě. Svoji kariéru začal docela nenápadně – jako kuchař v King’s African Rifles britské koloniální armády, postupně se ale propracoval až na pozici poručíka. Během své služby se podílel na potlačení povstání v Somálsku a Mau Mau v Keni.

Po získání nezávislosti Ugandy na Velké Británii v roce 1962 se Amin stal důležitým vojenským představitelem v ugandské armádě a v roce 1965 byl dokonce jmenován velitelem. V roce 1971 provedl Idi Amin státní převrat, který zbavil moci tehdejšího prezidenta Miltona Oboteho, a prohlásil se prezidentem Ugandy.

Během své osmileté krutovlády bylo v Ugandě zavražděno až 300 000 civilistů – i odtud pramení jeho přezdívka Řezník z Kampaly. Aminova byla charakterizována hledáním domnělých nepřátel, masovými popravami, etnickými čistkami a politickým pronásledováním. V roce 1972 pak Idi Amin vyhostil všechny asijské občany Ugandy indického a pákistánského původu, což vedlo k hospodářskému propadu země.

Mezinárodní pověst Idi Amina dostala velkou ránu kvůli jeho podpoře palestinských teroristů v roce 1976 při únosu letu Air France, který vyvrcholil izraelskou záchrannou operací v Entebbe. V roce 1979 byl svržen i Idi Amin. Stalo se tak po invazi vojsk sousední Tanzanie, kterou krátce předtím s úmyslem zabrat část jejích území napadl, a ugandských exilových sil.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Lavrentij Berija. Stalinův muž pro špinavou práci

Nenáviděný diktátor byl svržen, ale podařilo se mu utéct. Nejprve se uchýlil exilu do Libye, později do Iráku a nakonec do Saúdské Arábie, kde v relativním poklidu žil až do své smrti v roce 2003. Za své zločiny nikdy nebyl souzen.

Idi Amin je připomínán jako despotický vládce, jehož brutální režim způsobil nejen obrovské lidské utrpení, ale také dlouhodobé hospodářské a sociální škody pro Ugandu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *