Ivo Rittig. Šedá eminence pražské ODS

Ivo Rittig – pražský podnikatel, označovaný často za muže s velkým vlivem na bývalé vedení pražského magistrátu (za vlády ODS) a za „kmotra“, je v současné době vyšetřován kvůli machinacím se zmanipulovanými stamilionovými veřejnými zakázkami, především pak v pražském Dopravním podniku a ve fotovoltaických parcích.

Ivo Rittig se narodil 3. ledna 1963 a po základní škole se vyučil v oboru prodavač a lahůdkář. V roce 1981 nastoupil jako prodavač a během pouhých dvou let se stal vedoucím (říkalo se, že se velmi dobře znal s tehdejší komunitou veksláků (sám se také později mezi předlistopadové veksláky zařadil), v Tuzexu nakupoval zboží a pak ho podpultově s velkým ziskem prodával ve svém obchodě).

Post vedoucího v pražské samoobsluze potravin nedaleko centra (na rohu Štěpánské a Žitné) státního podniku Potraviny Praha bral Ivo Ritting hodně svérázně a nakonec byl za manko ve výši takřka 800 tisíc v roce 1988 odsouzen k devíti letům odnětí svobody. Trest mu byl nakonec zkrácen na 4 roky, po amnestii prezidenta Václava Havla v roce 1990 byl pak propuštěn.

Devadesátá léta jsou v podnikání Ivo Rittiga zahalena tajemstvím, veřejnosti je Ivo Rittig ponejvíce znám ze zmanipulovaných státních zakázek v hodnotě stovek milionů korun – většina z nich se udála po roce 2000 – předražený audit pro státní podnik Lesy České republiky a především zakázky na jízdenky pro pražský Dopravní podnik pak také stojí za obviněním, které proti Rittigovi vznesla protikorupční policie v únoru 2014.

Postupně tak vychází najevo, že Ivo Rittig měl blízko k Janě Nagyové, současné manželce expremiéra Petra Nečase, a že s ní řešil například své obavy ze státní zástupkyně Lenky Bradáčové.