Jim Morrison. Poeta rocku a bouřlivá duše The Doors

Jim Morrison, narozený 8. prosince 1943 v Melbourne na Floridě, je jednou z nejcharismatičtějších postav světového rocku. Jako frontman a hlavní textař kapely The Doors se stal ikonou 60. let díky svému hlubokému hlasu, poetickým textům a nezapomenutelným vystoupením.

Morrison, přezdívaný The Lizard King, dokázal svým expresivním vystupováním na pódiu okouzlit davy, ale zároveň v sobě skrýval mnoho temných stránek. V roce 1965 založil The Doors společně s Rayem Manzarekem v Los Angeles a rychle si získali pozornost hitem „Light My Fire“. Jeho texty často odrážely filozofické a duchovní otázky, přičemž Morrison kombinoval zájem o literaturu a psychedelický rock​.

Jim Morrison ale nebyl jen hudebníkem, byl i výtečným básníkem. Vydal několik sbírek poezie, přičemž jeho díla často odrážela existenciální úzkosti a boje, které se prolínaly i do jeho písní. Jeho životní styl byl ale stejně bouřlivý jako jeho umění. Inspiraci i uvolnění hledal v alkoholu a drogách, což vedlo k mnoha excesům během vystoupení kapely a narůstajícím problémům. V roce 1969 byl Jim Morrison obviněn z veřejného pohoršování, když během koncertu na Floridě údajně vystavil publiku své genitálie, což vedlo k dlouhým soudním řízením​.

Po vydání alba L.A. Woman (1971) se Morrison rozhodl stáhnout do ústraní a spolu se svou přítelkyní Pamelou Courson se přestěhoval do Paříže, kde plánoval věnovat se poezii a odpočívat od hudebního průmyslu.

Bohužel, v Paříži skončil jeho život tragicky. 3. července 1971 byl Jim Morrison nalezen mrtvý ve vaně ve svém pařížském bytě. Jako oficiální příčina smrti bylo uvedeno srdeční selhání, všeobecně je ale přijímáno, že šlo o předávkování heroinem. Kvůli absenci pitvy se nicméně kolem jeho smrti vznášejí četné spekulace​.

Jim Morrison zemřel ve svých sedmadvaceti letech a stal se tak součástí tzv. Klubu 27, což je skupina umělců, kteří zemřeli ve věku 27 let, stejně jako například Janis Joplin, Jimi Hendrix či Kurt Cobain. Hudba a odkaz Jima Morrisona žijí dál. A jeho hrob na hřbitově Père Lachaise v Paříži se stal poutním místem pro fanoušky z celého světa​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *