Milan Drobný. Zpěvák, producent, spisovatel

Milan Drobný, český zpěvák, producent a také příležitostný moderátor, bavič a spisovatel, se narodil 8. prosince roku 1944 v Praze v rodině učitelky a leteckého důstojníka, působícího za druhé světové války ve Velké Británii.

Hrát, zpívat a bavit chtěl Milan Drobný už od dětství, není tedy divu, že po základní škole skládá úspěšné zkoušky na konzervatoři, kde u profesora Oldřicha Nového studuje hudební komedii (studuje také skladbu a operu).

Jako zpěvák začíná Milan Drobný v soutěži Hledáme nové talenty (obdoba dnešních Superstar apod.), kde soutěží s písní V ten den, kdy se vrátil déšť. Jeho výkon v soutěži zaujal Karla Krautgartnera, který mu nabídl angažná ve svém orchestru. Později se Milan Drobný v Krautgartnerově orchestru setkává s další nastupující hvězdou pop music – Karlem Gottem, a společně s ním v roce 1963 nastupuje do Suchého a Šlitrova Semaforu, kde se s ním diváci setkávají do roku 1969.

V Semaforu Drobný hraje a zpívá v mnoha tehdy velmi populárních hrách – Šest žen, Člověk z půdy, Tak co, pane barone, Poslední štace, Zuzana není pro nikoho doma. První velký hit pro něj ale Suchý nachystá až ve hře Zuzana je všude jako doma – píseň se jmenuje Písnička pro kočku a Milan Drobný s ní slaví velký úspěch.

V dalších desetiletích Milan Drobný spolupracoval (kromě vlastního souboru) s mnoha dalšími hudebními tělesy, mimo jiné s Country Bandem Jiřího Brabce či s orchestrem Václava Hybše. Jako  zpěvák státní agentury Pragokoncert koncertuje po celém světě, například v Německu, Egyptě, Kostarice, Brazílii či na Kubě. 

Po listopadové revoluci 1989 Milan Drobný koncertoval v USA a Kanady, kde pořádá koncerty krajanské spolky (1994). O šest let později (2000) pak následuje velké koncertní turné v Austrálii, kde hraje a zpívá opět především krajanům.

V roce 1991 se Milan Drobný pouští do podnikání – dokončil si hotelovou školu a získává prostory v Praze 1, v nichž v roce 1992 otevírá populární a u zahraničních turistů oblíbenou restauraci „U Huberta“.

Od roku 1998 pak Milan Drobný vlastní uměleckou a produkční agenturu „Drobný“. Jako producent stojí Drobný za alby Novopražské písničky (1999) a Písničky jako kytičky (2004). Na prvně jmenovaném  albu účinkují známé osobnosti české popmusic – Karel Gott, Waldemar Matuška či Hana Zagorová. Mnohé kolegy z hudební i herecké branže Drobného agentura zastupuje dodnes.

Písničky Milana Drobného jsou tady s námi už více než 45 let.  V roce 1994 obdržel Milan Drobný platinovou desku vydavatelství Supraphon za 2 miliony prodaných hudebních nosičů, vydával také u Polydoru, získal Zlatou bratislavskou lyru.

Milan Drobný je i autorem několika knih, v nichž čtenářům prozrazuje mnohé ze své úspěšné kariéry – jen namátkou to jsou knihy Hvězdy kolem mne, Drobnosti nebo Žij a roky nehlídej.

Milan Drobný byl několikrát ženatý a ženy jsou jeho „třináctá komnata“. Jeho třetí manželkou je Dana Polcaro. Ta je o 12 let mladší a vdávala se také potřetí. Za svědky šli novomanželům Zpěvačka Yvetta Simonová a herec Luděk Sobota. Své ano si Drobný a Polcaro řekli 7. července 2017.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *