První oběť aféry Janoušek. Vladislav Husák, náměstek policejního prezidenta, končí

[adsenseyu1]

Nehoda, při které Roman Janoušek, lobbista, spojovaný s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, pod vlivem alkoholu těžce zranil řidičku, do jejíhož vozu naboural, má první oběti v řadách policie. Policejní prezident Petr Lessy se zbavuje svého náměstka Vladislava Husáka, přestože podle něj Husák, podle mnohých indicií s Janouškem udržující blízké vztahy, do vyšetřování nehody nijak nezasahoval. Podle Lessyho mu Vladislav Husák nabídl rezignaci sám. Přijal ji.

Kdo je Vladislav Husák? Vladislav Husák se narodil 1. října roku 1965. Po absolvování střední ekonomické školy, krátkém zaměstnání na dole Nosek (technik) a náhradní vojenské službě nastoupil Husák k SNB. Od roku 1986 pak Vladimír Husák pracuje na různých pozicích na odboru dopravních nehod v Praze, a to až do roku 1996. V letech 1993-1997 si  doplňuje středoškolské vzdělání na Policejní akademii, kde získává titul bakaláře. V letech 2000-2002 pak Husák vysokoškolské studia završuje  (opět na Policejní akademii) magisterským titulem.

V roce 1996 začíná Vladislav Husák v řadách Policie České republiky  kariéru úspěšného úředníka a manažera. Nejprve se stává zástupcem a posléze šéfem Obvodního ředitelství Policie na Praze 5, v roce 1998 následuje další kariérní postup, když je jmenován zástupcem ředitele Správy hlavního města Prahy.

V roce 2002 přichází Vladislav Husák poprvé na policejní prezidium, když zvítězí v konkurzu na místo náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii. O tři roky později (2005) se  Vladislav Husák stává na návrh tehdejšího ministra vnitra policejním prezidentem sám. Na tomto postu se  udrží necelé dva roky – v roce 2007 je nucen rezignovat, důvodem jsou jeho zásahy do vyšetřování kauzy biolíh a údajná nečinnost policie ve vyšetřování vraždy kmotra Františka Mrázka. Na jeho post nastupuje Oldřich Martinů.

Po nuceném odchodu z policejního prezidia Vladislav Husák nastupuje na post náměstka ředitele Cizinecké policie, od roku 2008 pak tuto policejní složku vede sám. V roce 2011 si jej do svého týmu vybere na místo náměstka policejní prezident Petr Lessy.

Vladislav Husák byl během své kariéry na nejvyšších policejních postech vděčným objektem médií. V roce 2003 mu bylo médii vytýkán pokus zatajit nehodu svého řidiče před tehdejším policejním prezidentem Jiřím Kolářem, jeho pověst v očích veřejnosti ale nejvíce pošramotila událost z roku 2006, kdy jej reportéři deníku Dnes jen několik dnů po zavedení bodového systému, který měl zlepšit chování řidičů na silnicích, přistihli, jak jede ve svém voze po rychlostní silnici z Prahy do Karlových Varů rychlostí přes 190 km/h.

Spojení Vladislava Husáka s lobbistou Janouškem? O blízkém vztahu těchto dvou se poprvé hovořilo v říjnu 2011, kdy se zúčastnil schůzek politiků ODS (Rudolf Blažek, Pavel Bém, Milan Richter) a lobbistů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky v pražském Obecním domě. Husák tehdy tvrdil, že šel pouze náhodou kolem. Tato náhoda mu (spolu s tím, že existuje reálné podezření, že vyšetřování nehody Romana Janouška může být ovlivňováno z nejvyšších policejních míst) nyní zlomila vaz.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *