Tip na knihu: Mezi touhou léta a chladem zimy

[adsenseyu1]

Severská detektivka nás hrozí zahltit. Stieg Larsson (Milénium), Jo Nesbø (brzy Sněhulák), Lars Kepler (v září Svědkyně ohně), Anders Roslund a Borge Hellström (aktuálně Box 21), Mari Jungsted (Neviditelný) a další a další. Hrnou se na nás ze všech stran. A pořád to není všechno. Další pořádnou dávku severského napětí nachystala Moba. V červnu se českým (a moravským, samozřejmě) čtenářům poprvé představí Leif  Gustav Willy Persson, švédský spisovatel a (pozor) kriminalista.

Nakladatelství Moba vydá postupně Perssonovu volnou trilogii, jejímž spojujícím prvkem je dodnes nevyjasněná vražda švédského ministerského předsedy Olofa Palmeho. První díl, nazvaný Mezi touhou léta a chladem zimy, vychází právě v těchto dnech.

Leif G. W. Persson: Mezi touhou léta a chladem zimy

(Mellan sommarens längtan och vinterns köld2002) Stockholm, listopadový páteční večer. Americký novinář John Krassner spadl z patnáctého patra studentské koleje. Jednalo se o sebevraždu, nebo jej někdo shodil? Pro spěšně přivolanou policii je věc jasná: muž se dobrovolně rozloučil se životem, navíc zanechal nanejvýš poetický vzkaz na rozloučenou – prožil prý svůj život mezi touhou léta a chladem zimy.

Je to sice poněkud tajemné sdělení, nicméně případ se zdá být jednoznačný a záležitost je odložena. Jeden z nejvyšších policejních úředníků, kriminální ředitel Lars M. Johansson, však oficiálnímu závěru vyšetřování nevěří. Na té historce mu něco nesedí, zdá se až příliš jednoznačná.

Když je pak v podpatku Krassnerovy boty nalezen ještě lístek s tajnou soukromou Johanssonovou adresou a poznámkou „nejčestnějšímu policistovi“, rozhodne se Johansson záležitost prošetřit, třebaže v průběhu svého vyšetřování si bude několikrát přát, aby se rozhodl jinak…

Knihu Mezi touhou léta a chladem zimy vydalo nakladatelství Moba a seženete ji v každém dobrém kamenném i internetovém knihkupectví. Doporučujeme.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *